Dům a zahrada

Rostliny v koupelně: proč bychom na ně neměli zapomínat a jaké jsou vhodné

Ať už jste hrdým majitelem obrovské luxusní koupelny, nebo vlastníte malou bytovou koupelničku, nádech zelené barvy, který poskytnou rostliny, by se neměl vyhnout ani jedné. Rostliny slouží jako dekorativní prvek, který do místnosti přináší svěžest a krásu. A některé tropické rostliny doslova vyžadují vlhké a teplé koupelnové prostředí. Pojďme se společně podívat, proč bychom měli v koupelně pěstovat rostliny a jaké jsou případně vhodné?

Proč mít v koupelně rostliny

Rostliny jako dekorace

Koupelna se nutně nemusí skládat pouze z tvrdých a studených ploch. Kousek přírody může tento prostor přeměnit ve veselejší, příjemnější a teplejší místnost bez nudného dojmu. Vyberte tu správnou velikost a dotvořte svou koupelnu v dokonalý prostor.

Nižší procento znečištění

Již v 80. letech bylo provedeny výzkumy, jejž zkoumaly znečištěné ovzduší vnitřních prostor a následné působení organických látek. Došlo se k závěrům, že pokojové rostliny v průběhu fotosyntézy úspěšně absorbovaly mnoho škodlivých chemických emisí. Od této doby se rostliny pořizují do domácnosti nejen z hlediska estetiky, ale i jako přírodní čistička vzduchu.

Jiná studie, konkrétně z univerzity v Nizozemsku přišla s výsledky, že pokud jsou v nemocničních pokojích přítomné živé rostliny, pacienti trpí menším stresem než ti, kteří museli žít pouze v bílých místnostech.

Jak vybrat pokojovou rostlinu do koupelny

Před výběrem rostliny je potřeba si uvědomit, jaké klima ve vaší koupelně panuje. Zdali bude mít rostlina potřebný dostatek světla, tepla, vlhkosti a prostoru. Je vaše koupelna plná slunce, nebo naopak bez oken? Je extrémně vlhká? Vyberte si rostliny, které vyžadují tyto specifické podmínky.

Obecně lze konstatovat, že tropické rostliny potřebují zhoršené světelné podmínky, vyšší vlhkost a zároveň minimální péči. Pokud máte málo prostoru, zvolte velikosti, která by se vešla do hrnečku. Disponujete-li však dostatečným místem, vybrat si můžete i větší odrůdu.

Koupelnové rostliny

K dispozici se vám naskýtá nepřeberné množství druhů, které se bude dařit v koupelně. My vám nabízíme výčet nejběžnějších rostlin.

Zelenec
Zelenec

Zelenec, neboli Chlorophytum comosum, je skvělou volbou v případě, jste-li v pěstování začátečník, nebo nemáte-li dostatek času na péči o rostliny. Zelenci se daří v chladnějších místech s menší vlhkostí půdy, která je snadno odvodňována. Vyžaduje také nepřímé světlo. U této rostliny platí zajímavé pravidlo. Čím méně se o ni budete starat, tím více se jí povede (samozřejmě v míře).

Lopatkovec
Lopatkovec

Lopatkovec má tmavě zelené, lesklé listy se sněhově bílými vršky, které jsou často mylně zaměňovány s květy. Tato rostliny je obzvláště účinná, co se filtrace vzduchu týče. Lopatkovec však na rozdíl od zelence vyžaduje vysoké množství světla. Mějte na paměti, že čím více světla rostlině dopřejete, tím více bílých vršků se dočkáte.

Co se týče vlhkosti, rostlina je potřeba zalévat jednou týdně, nebo tehdy, je-li horní půda suchá. Je však skvělé ji umístit blízko místa, ze kterého vychází teplá pára. Lopatkovec nezapomínejte ani zbavovat prachu, ideálně pod sprchou.

Aloe vera
Aloe Vera

Již staří Egypťané hovořili o této rostlině jako o rostlině nesmrtelnosti. Není proto žádným překvapení, že v případě aloe vera můžete z rostliny čerpat i řadu zdravotních přínosů.

Aloe vera v koupelně vyžaduje minimální péči. Umístěte ho blízko okna, mimo přímé světlo a šetrně zalévejte.

Tip: Pokud vás bodne hmyz, ulomte kousek listu aloe vera a přiložte na ránu. Látky z rostliny potlačí alergickou reakci a podráždění.

Ledviník
Ledviník

Toto zelené kapradí se hodí do chladnější koupelny s vysokou vlhkostí bez přímého světla. Mějte na paměti, že kapradí se rozrůstá do šířky a vyžaduje více prostoru. Není-li vaše koupelna dostatečně vlhká, zalévejte ji podle toho, jak často bude mít suchou zeminu.

Orchidej
Orchidej

Poslední doporučovanou rostlinou je orchidej. Tato krásná květina je skvělá do koupelen s vysokou vlhkostí, které napodobuje přírodní klima orchidejí. Vyvarujte se úplnému temnu, ale i přímému světlu škodící této květině. Orchidej se hodí i do malé koupelny, jelikož nepotřebuje velké množství prostoru.

Pokud jste milovníci pokojových květin, nezapomeňte ani na koupelnu. Uvidíte, že s ní bude působit mnohem příjemněji a lákat k relaxaci.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button