Dům a zahrada

Jak udržet mouchy mimo váš domov a zahradu

Mouchy jsou nejen otravné, ale také patří mezi hlavní přenašeče nemocí. Jsou neslavnými přenašeči více jak 100 patogenů, které mohou způsobit nemoci, včetně cholery, tuberkulózy, tyfu a úplavice. Tyto patogeny sbírají na své nožičky a ústní otvor, když se živí odpadem, exkrementy a jinými hnijícími materiály.

Některé druhy much, například smutnice, mohou poškodit vaše domácí i venkovní rostliny. Neustále se množí kladením vajec na vršek kompostu, a malé larvy se živí vlhkou organickou hmotou a řasami v kompostové směsi. Mohou také zničit malé kořínky nově uchycených semínek. Mušky jako octomilky nebo pestřenky vysávají buněčnou hmotu z rostlin, živí se ovocem a zeleninou, a jejich larvy se živí kořeny rostlin. Jejich stravování může vyústit v slabý nebo zakrnělý růst, povadlé a jinak zabarvené listy a v menší úrodu.

Kvůli všem těmto faktům není tedy divu, že tolik lidí hledá pro rychlé a efektivní způsoby, jak se much zbavit. Problém však je, že chemické roztoky a spreje nejsou nejlepším řešením, protože jsou naplněné všemožnými škodlivými chemikáliemi, které mohou mít negativní dopad na děti, dospělé, domácí zvířata, divoká zvířata a životní prostředí. Namísto chemické eliminační cesty vyzkoušejte přírodní domácí recepty na zbavení tohoto frustrujícího hmyzu. Než však začnete, ujistěte se, že jste zkontrolovali všechny síťky proti mouchám a provedli nutné náhrady či opravy, abyste jim neulehčili cestu do vašeho domova. Také se ujistěte, že váš koš je pevně uzavřen, abyste neposkytovali potravu nebo množící prostory nechtěným hostům.

Repelent o vodkovém základu

Mouchy nesnáší pach alkoholu, což je jeden z důvodů, proč je tento recept na bázi alkoholu skvělým přírodním produktem na jejich zbavení. V rozprašovači smíchejte hrnek vodky se dvěma čajovými lžičkami šťávy z aloe vera a jednou lžící citrónového eukalyptového oleje.  Poté tento repelent nastříkejte na všechna místa, které se hemží mouchami. Je též dobré repelent aplikovat na místa, kde mouchy ještě nejsou, abyste jim obecně zabránili se tam usadit po opuštění místa kde byly doposud. V případě potřeby je tento repelent bezpečný na použití na kůži, pokud si na vás mouchy furt sedají nebo trpíte na alergické obtíže spojené s mouchami.

Citrón napěchovaný hřebíčkem

Tato technika skvěle funguje na vnitřní i vnější situace a prakticky garantuje, že nějakou dobu neuvidíte žádnou mouchu. Vše, co musíte udělat, je zapíchnout co nejvíce celých hřebíčků, co jenom půjde, do půlky citrónu. Tuto půlku citrónu umístěte do misky a nechte ji dělat zázraky. Pokud plánujete udělat grillovačku nebo piknik venku v zahradě, ujistěte se, že umístíte ven citrón půl hodiny před začátkem posezení.

Měděné mince ve vodě

Tento starý americký trik účinně odpuzuje mouchy, i když nepůsobí jako nic grandiózního či fungujícího. Jednoduše položte sklenice s vodou okolo jídla, kterému hrozí nebezpeční napadení mouchami, a vhoďte do nich po cca pěti měděných mincích.  Pravděpodobně budete překvapení, že se žádná moucha nepřiblíží do blízkosti žádného jídla, tak dlouho jak budou okolo sklenice. Mouchy totiž nesnášejí být okolo mědi, ze které jsou mince vyrobeny – přestože není známé, proč tomu tak je, někteří lidé se domnívají, že si mouchy myslí, že měděné mince jsou „oči“ mnohem větších predátorů.

Past z mléka, cukru a pepře

Tato past má zázračné účinky na všechny druhy much a mušek. Je však zejména účinná na boj proti octomilkám. Nejprve vezměte hrnec a zahřejte v něj hrnek mléka se třemi lžičkami cukru a jednou lžící pepře. Nechte směs pobublávat po pět až deset minut, poté roztok slijte do mělké misky. Misku umístěte do zamořených oblastí. Octomilku budou touto směsí přivábeny a ihned se utopí, jakmile přistanou na hladině. Po jednom až dvou dnech vše pečlivě ukliďte a zbavte se mrtvých mušek.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. Mouchy jsou nejodpornější stvoření která existují. Když si to tak vezmete, olíznou kde jaký blivajz (skládka, výkaly atd.) A pak si Vám sednou na jídlo nebo na Vaše děti. Přijdou mi fakt nejhorší. U Nás se přestaly toli mouchy vyskytovat když jsme použili vertikutátor na mech. Asi jak přestalo být tolik vlhko tak už se neobjevují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button