Dům a zahrada

Jak zabránit mravencům, mšicím a slimákům napadat jahody?

Mravenci v zahradě zajišťují provzdušňování půdy a živí se různými hmyzími škůdci, ale příležitostně mohou také způsobit problémy vašim jahodám.

Pokud na jahodách spatříte mravence, pravděpodobně budete mít také, co do činění se mšicemi. Mšice produkují sladkou látku zvanou medovice, kterou mravenci používají jako zdroj potravy.

Zde jsou tipy, jak zachovat celistvé jahody

Postříkejte rostliny silným proudem vody z hadice. Tím mšice a mravence odplavíte. Dělejte to tak dle potřeby, klidně i několikrát denně. Mšice se ukrývají na listech a stoncích rostlin. Vypadají jako drobný zelený nebo hnědý hmyz, který se shromažďuje ve skupinách.

Zlikvidujte veškerý rostlinný materiál, který vykazuje známky napadení mšicemi – vadnutí, zežloutnutí nebo zvlnění. To vylučuje zdroj potravy pro mravence, kteří vaši zahrádku dobrovolně opustí.

Kolem stonků jahod lze také omotat oboustrannou lepkavou pásku, na kterou se škůdci přichytí.

Dobré je také mulčování půdy, např. mulč z cedru. Ten odpuzuje mravence. Nepoužívejte borovicový mulč, ten by si mravenci ke svému hnízdění velice oblíbili.

Výhodná je křemičitá půda, křídový prach nebo mastek, mravenci pak mají problém tuto hranici překročit.

Jestliže je chcete přímo usmrtit a ne jen vyhnat, nalijte do jejich hnízdiště vroucí vodu nebo jablečný ocet.

Mimo mšic a mravenců se na zahradě objevují také slimáci. Jak je udržet od vašich jahod a dalších rostlin? Mravenci často napadají jahody až poté, co je poškodí slimáci. Odlákají je mělké misky kávové sedliny nebo piva. Slimáci se vplíží do misek a utopí se.

Nepřelévejte jahody ani jiné rostliny, budou mít tendenci uhnívat a začnou je napadat mravenci. K hnilobě dochází také z důvodu nerovnováhy pH, hnojiv, sporám hub nebo mikroskopickým červům zvaných hlístice.  

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Makawiel

Moje zdraví mi není lhostejné, proto sleduji trendy v oblasti péče a to nejen o zdraví fyzické, ale i duševní. Snažím se získávat nové informace a sleduji nové trendy v oblasti zdravého životního stylu. Velmi ráda zkouším nové recepty a nechávám se inspirovat novými návody a radami.

Podobné články

Back to top button