Dům a zahrada

Zakousněte se do vlastních malin vypěstovaných na zahrádce

Zajímá vás, jak pěstovat maliny? Co může být lepšího v letním dni, než mísa čerstvě nasbíraných malin? Můžete je sníst jen tak samotné nebo se smetanou a cukrem, to již záleží na vás.

Než se tak stane, bude zapotřebí si je koupit nebo vypěstovat. V druhém případě je to ta šťastnější varianta, jelikož jsou skutečně „bio“.

Existují dva druhy malin

Letní odrůda – plodí od června do srpna

Podzimní odrůda – plodí od srpna do října či do prvních mrazů

Letní ovocná odrůda vyžaduje výsadbu v řadách podél nosné konstrukce, často se sloupkovým a drátěným systémem. Má také specifické požadavky na prořezávání.

Existují rovněž typy, které jsou ideální pro nápady zahrádkářů, což je potom již ve vaší režii.

Podzimní odrůda je oproti tomu více keřovitá, nevyžaduje podporu a vyžaduje pouze jednoduché každoroční prořezávání.

Když ji každý rok seříznete tak, aby byla 5 cm nad zemí a připravena k dalšímu růstu v příštím roce, odmění se vám krásnými plody. Tato odrůda je méně náročnější, než ta letní a chutná stejně dobře.

Co malinám svědčí a co naopak ne?

Malinám se daří ve většině případech v úrodné půdě s volným odtokem vody. Jinak mají rády slunce, ale tolerují i nějaký ten stín. Nemusí však být příliš horko a sucho.

Rovněž podmáčené půdy nejsou pro pěstování ideálním řešením. Maliny mají podobné podmínky pro pěstování jako ostružiny – raději zasadit hlouběji a do písčito-hlinité půdy bohaté na živiny.

To učiníte tak, že do míst určených pro maliny dáte hnůj nebo jiné organické látky. Tyhle dvě věci jsou důležité, protože půdu současně i zvlhčí.

Dokonale také odstraňte plevel, který by malinám bral živiny a bránil v růstu. Když máte připravenou půdu, nic vám již nebrání maliny zasadit. Vykopejte díry do země, přibližně 5 – 8 cm a maliny zasazujte v mezerách 60 cm podél základny.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button