Dům a zahrada

Jaké rostliny se dají považovat za senzorické? Ty, jenž povzbudí všechny naše smysly – 1. díl

Některé rostliny pěstujeme nejen pro potěchu našeho oka, ale dokážou také ovlivnit naše další vjemy. Jsou různých barev, tvarů, textur i vůní. Roli tedy nehraje jen vizuální přitažlivost, ale plno z nich zvládne přilákat i plno zajímavého hmyzu.

Další vyluzují i zvláštní zvuk, když si s nimi pohrává vánek. A jiné zase můžete sníst, jsou jedlé. Podívejme se nyní, jaké květiny máme na mysli.

Kari – Helichrysum italicum

Jedná se stálezelený keř se stříbrnými listy a světle žluté květy s pylem citronové vůně. V teplých dnech nádherně voní a přitahuje včely. Miluje plně slunné místo a současně nepohrdne dobrou odvodněnou půdou.

Měl by se pravidelně zastřihávat, aby si držel perfektní tvar. Dorůstá do výšky až 50 cm a na šířku dokáže dosahovat i jednou tolik. Kari listy jsou aromatické a lze je využít do vašich experimentů v kuchyni.

Heřmánek – Matricaria chamomilla

Jeho jablečně ostrá vůně po jablkách je skutečně smyslovým zážitkem. Květy připomínají malou podobenku kopretiny. Voňavé jsou mimo květů i listy.

Heřmánek je oblíbenou přísadou do neurotických směsí a čajů. Dosahuje výšky kolem 30 cm a rozroste se klidně i o 15 cm více.

Čistec vlnatý – Stachys Byzantina

Je to stálezelená trvalka připodobňována jehněčím nebo králičím uším. Vlastní sametově hebké měkké listy a je výbornou volbou na zahrady. V létě je chloubou, jelikož vytváří klasy růžových barev purpurového odstínu. Opět mu vyhovuje slunné místo ve výborně odvodněné půdě. Rozměry jsou téměř identické s kari.

Motýlí keř – Buddleia

Kvete měsíce, je úžasnou podívanou. Je však potřeba jí prořezávat. Vyberte pro ní slunné a chráněné místo od větru. Miluje teplo.

Příště se dozvíme o nádheře okrasného česneku, třapatky, bambusu a jiných květin. Vaše zahrada bude jako ze žurnálu – plná voňavých bylinek.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button