Dům a zahradaPrevence

Jak na vosy

Jaro je v plném proudu, všechno všude kvete a začínají se objevovat i vosy. Pokud jsou na zahradě, až tak moc nám to nevadí, jakmile ale začnou navštěvovat naše obydlí, či v jeho blízkosti objevíme jejich hnízdo, začneme přemýšlet, jak se jich zbavit.

Prevence

Prevence je vždy první krok. Odstraňte veškeré potraviny a zajistěte odpadkové koše. Mějte na paměti, že sladké věci vosy přímo přitahují, stejně tak i parfémy či sladké vody.

Dejte si také pozor na různé trhlivy v domě, nabízíte tak vosám místo k případné stavbě hnízd. Také zkontrolujte zahradu a okolí, zda se někde nevyskytuji díry či nory od hlodavců – další příhodné místo pro stavbu vosího hnízda.

Pěstujte vhodné rostliny

Vosy odpuzují i některé rostliny – máta, tymián, citronela, eukalyptus či pelyněk. Zkuste některé z nich vysadit na vaší zahrádce, či do květináče na okenní parapet.

Máta peprná

Kromě její výsadby můžete potřít mátovým olejem místa, která vosy přitahují(veranda, okapy). Pokud jste někde v minulosti objevili hnízdo, také jej ošetřete mátovým olejem. Vosy se tam jinak budou vracet.

Esenciální oleje

Směs éterických olejů lemongrass, hřebíčku a pelargónie by mohla odradit vosy od návštěvy u vás. Vytvořenou směs, několik kapek každého z výše uvedených olejů, nalijte do rozprašovače s vodou a postříkejte místa, kde měly vosy v minulosti hnízdo.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button