Dům a zahrada

Jaké rostliny se dají považovat za senzorické? Ty, jenž povzbudí všechny naše smysly – 2. díl

Zahrada založená na vašich smyslech? Není problém, již v prvním díle jste se dozvěděli o spoustě drahocenných květin. Dnes tomu nebude jinak. Představíme si falešný pomeranč, echinaceu, okrasný česnek a bambus. Zmíníme se také o růži, zimolezu a jasmínu.

Vaše smysly potřebují barvy, vůni a hebkost

Tyhle rostliny jsou jako stvořené mezi ostatní letní květiny. Jejich vůni ucítíte lépe, když je umístíte do zahrad na výsostní místa poblíž cestiček včetně té příjezdové. Kolem těchto květin se také vyrojí nespočet včel a motýlů, což je teprve podívaná!

Falešný pomeranč – Philadelphus

Tento oranžový keř je vizuální potěchou pro oko. Jeho čistě bílé květy s pozadím tmavě zelených listů vypadají zajímavě. Opojná vůně evokující pomeranče láká do zahrady také spoustu motýlů – je jako magnet. Snese většinu půd, ale co miluje je slunce. Dorůstá podobné výšky i šířky, klidně i 3,5 metru.

Třapatka nachová – Echinacea Purpurea

Třapatka nachová je známá bylinka na imunitu. Vlastní růžové květy s výraznou oranžovým základem. Dobře se jí daří s ostatními okrasnými trávami a jinými trvalkami. Má ráda odvodněnou půdu a plné slunce.

Okrasný česnek – Alliums

Kouzelné fialové koule vykvetlého česneku dodají vaší zahradě výrazný akcent. Rády se k němu slétají včely a motýli, což je dalším bonusem. Květy se tyčí vysoko na špičatých stoncích, a tak se pomyslně vznáší nad ostatními nižšími květy.

Bambus

Utváří klidný prostor vhodný k rozjímání. Bambusové palice jsou jako vzdušná zelená zástěna, která se ve vánku pěkně vlní. Šumění listí dokáže odpoutat pozornost od rušné silnice a dalších zvuků na pozadí scenérie. Pokud si chcete užít odpočinku, tak je to správná volba.

Rostliny v zahradě si tak můžete užít i hmatově

Je moc příjemné projíždět prsty okrasnými chocholy trav a chladivými listy kapradin, stejně jako pole levandulí, jsou významnou součástí vaší zahrady.

Řada z nich i příjemně voní. Mezi další aromatické rostliny rozhodně patří i růže, zimolez a jasmín. Květy můžete utrhnout a rozdrtit mezi prsty, uvolníte tak jejich nebeskou vůni.

Všeobecně se rozhodujte pro rostliny s různými barvami, texturami, vůněmi a chutěmi – zvažte také vodní prvky a zvonkohry. Ty atmosféru ještě umocní.

Přečtěte si i první díl, pokud vám z nějakého důvodu utekl.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button