Dům a zahrada

Chcete žít déle a mnohem šťastnější? Obklopte se doma rostlinami!

Našemu zdraví prospívá být na čerstvém vzduchu, ale slyšeli jste už o tom, že rostliny mohou být také prospěšné? Jak? Zejména ženám dělá radost rozkvetlá květina a dokonce snižuje úmrtnost. Máme na to důkazy! V jedné studii se zkoumala souvislost života mezi vegetací rostlin a bylo dokázáno, že kromě prodlužování střední délky života u žen, je zaznamenán i pozitivní vliv na duševní zdraví. Nižší výskyt deprese a dalších duševních poruch se v dnešní době jistě hodí.

Tam, kde je minimální vegetace se lidem žije hůř. Nejsou tak aktivní a ovzduší je mnohem více znečištěné. Kdo tedy žije na venkově, má vyšší předpoklady k tomu být šťastnější. Pro ty z vás, kteří žijí ve městech, máme nápady v podobě pokojových rostlin. Jaké to jsou?

Bostonská kapradina

Ideální rostlinka do chodby či předsíně. Potřebuje totiž chladné místo, vlhkost a nepřímé světlo. Vlhkost může chybět hlavně v zimě, kdy doma topíte. Pomůže vám rostlinku lehce zamlžit sprejem s vodou jednou až dvakrát do týdne. Nemá ráda úplně suchou půdu, kontrolujte stav hlíny a ujistěte se, že je vždy lehce vlhká. Půda by měla být rašelinová. Pokud vám listy zežloutnou, je nedostatečně hydratovaná.

Anglický břečťan

Nemusí se nutně pnout jen z venkovní nádoby a plazit se po stěnách domu, snese i interiér. Má rád chladné noci a fit ho udržuje časté mlžení. Považuje se za jemnou pokojovou rostlinu, i přesto, že je nabízen v zahradních centrech jako venkovní rostlina. V interiérech se břečťanu daří nejlépe v zalévací nádobě se sypkou, dobře odvodněnou půdou. Nechte půdu trochu vyschnout ( suchá na dotek), než znovu zalijete. Jen není úplně ideálním společníkem pro malé děti a zvířata, jeho části jsou toxické.

Jasmínové a levandulové opojení

Ano, i jasmín lze pěstovat za určitých podmínek v květináči. Je poměrně nenáročný na substrát, bohatě si vystačíte s tím klasickým, určeným pro pokojové rostliny. Půda by měla být adekvátně zvlhčená, ani málo, ale zase ne moc. Taková zlatá střední cesta. Vyhněte se umístění jasmínu na přímé slunce. U vás mu bude fajn v chladnější místnosti.

Na okenním parapetu to bude slušet levanduli. Nemusí se zasazovat jen na zahradě, aby se volně rozrostla. Její růst můžete ukočírovat také v květináči. Miluje slunce, méně zálivky a bez vody vydrží i několik dní. S kvalitní zeminou se hnojit ani nemusí, což je výhoda. Vytvoří vám doma honosný dojem a atmosféru jižní Francie.

Pavoučí rostlina

Zkráceně řečeno také pavouk, její vzhled připomíná pavoučí nožičky. Jedná se o světle až tmavě zelenou rostlinu s bílým pruhem na středu listů. Je nenáročná a pěstuje se i z toho důvodu, že čistí vzduch od nečistot, hlavně od formaldehydu a oxidu uhelnatého.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Makawiel

Moje zdraví mi není lhostejné, proto sleduji trendy v oblasti péče a to nejen o zdraví fyzické, ale i duševní. Snažím se získávat nové informace a sleduji nové trendy v oblasti zdravého životního stylu. Velmi ráda zkouším nové recepty a nechávám se inspirovat novými návody a radami.

Podobné články

Back to top button