OstatníPřírodní léčbaZdraví

6 úžasných výhod listů maliníku

Při pohledu na maliník většina lidí pomyslí jen na lahodné ovoce, které produkuje. Významným darem jsou ale i samotné listy. Listy maliníku byly v historii používány pro mnoho bylinných léků a dodnes nabízejí řadu zdravotních výhod. Maliník není složité pěstovat a mnoho lidí ho může najít i v přírodě ve svém okolí. To je důvod, proč byste měli poznat výhody tohoto snadno dostupného přírodního léku.

Populární doplněk stravy

Listy maliníku pochází z opadavého keře s vědeckým názvem ostružiník maliník, či také maliník obecný (rubus idaeus). Zatímco je tento keř známější pro své bobule, listy jsou také plné antioxidantů a dalších živin, což z nich dělá velmi důležitou součást tradiční medicíny. Již více než 400 let používají přírodní léčitelé listy této rostliny k podpoře reprodukčního zdraví žen a zároveň k pomoci dalším systémům v těle. Listy maliníku nemusíte shánět jen z keřů, které najdete, v lékárnách, na internetu a ve specializovaných obchodech lze snadno pořídit již sušené listy maliníku. Také se nabízí jako bylinné doplňky v kapslích a tabletách, ale mnoho lidí dává přednost sušeným listům pro vaření čaje.

Listy maliníku jsou velmi zdravé

Výživové hodnoty

Pokud jde o výživové hodnoty, listy obsahují střední hladiny vápníku, draslíku, železa, manganu a hořčíku, stejně jako vitamíny B, C a E. Tyto listy obsahují také řadu ketonů a antioxidantů, které přinášejí různé zdravotní benefity.

Výhody listů maliníku

Mezi nejpozoruhodnější výhody těchto listů patří mimo jiné jejich účinky na těhotenství, menstruační potíže, implantaci, krevní tlak, plodnost, reprodukční zdraví a imunitní systém.

Těhotenství

I když pití nadměrného množství tohoto čaje během prvních dvou trimestrů není vždy doporučováno, může posílit děložní sliznici a pomoci zmírnit porodní bolesti, a proto je oblíbenou volbou, když se blíží termín porodu.

Menstruační nepohodlí

Tyto listy mají protizánětlivé a sedativní vlastnosti, které pomáhají snižovat menstruační nepohodlí, stejně jako příznaky, jako jsou změny nálady a křeče.

Reprodukční zdraví

Obecně lze říci, že tento čaj je považován za celkové tonikum pro reprodukční zdraví, konkrétně pro ženy. Může pomoci regulovat hormony a dokonce stimulovat produkci mléka.

Krevní tlak

S malým množstvím draslíku a dalších klíčových minerálů jsou tyto listy schopny stabilizovat váš krevní tlak a snížit riziko kardiovaskulárních komplikací.

Plodnost

Zvýšením krevního oběhu v těle a regulací reprodukčního hormonálního zdraví může konzumace těchto doplňků nebo pití čaje z těchto listů zvýšit plodnost a sexuální touhu.

Implantace

Studie zjistily, že konzumace červených malinových listů před otěhotněním může zvýšit pravděpodobnost uhnízdění a chránit ranou dělohu, když se vaše dítě začíná vyvíjet.

Vedlejší účinky listů červených malin

I když přináší používání těchto listů velmi důležité výhody, zejména pro ženy, je třeba zvážit také některé vedlejší účinky, jako jsou následující:

  • Gastrointestinální potíže, projímavé účinky, žaludeční nevolnost
  • Nevolnost
  • Stimulace menstruace
  • Vyšší riziko předčasného porodu nebo potratu
  • Astma
  • Ospalost

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button