Zdraví

Gotu kola: Zlepšuje paměť, krevní oběh a pomůže od depresí a nespavosti

Pupečník asijský, který můžete najít i pod názvem gotu kola, je zvláštní rostlinou, která se vyskytuje v tropických oblastech. Účinky této rostliny se vztahují především na váš mozek. Podporuje jeho správný chod a má velmi silné účinky na paměť.  Pokud potřebujete podpořit tělesnou regeneraci, je pro vás gotu kola také vhodnou. Gotu kolu poznáte podle zelených kulatých lístků, které jsou hladké a lesklé, plazivého oddenku, který může mít délku až 1, 5 m. Daří se jí na vlhkých místech a najdete ji v oblastech Asie a Jižní Afriky. I u nás si však gotu kolu můžete vypěstovat. 

Blahodárný vliv

Pravidelné užívání goty kuly, ze které se sbírá nať, přináší blahodárné účinky celému organismu. Lidé, kteří mají problémy s pamětí, změnami nálad či nervovou soustavou, by si měli gotu kolu pravidelně dopřávat. Působí pozitivně na vaši náladu a zlepšuje stav vaší mysli, regeneruje nervovou soustavu a díky ní se zlepší vaše paměť. Gotu kolu je vhodné užívat i při depresích, úzkosti a dalších problémech s psychikou. Bývá využívána také k léčbě revmatismu, jelikož zlepšuje krevní oběh a má protizánětlivé účinky.

Účinky gotu koly na organismus

Zlepšuje paměť

Jedním z největších přínosů gotu koly je vliv na zlepšení paměti. Studie publikovaná v časopise Journal of Alzheimer’s Disease ukázala, že extrakt z gotu koly pomáhá zlepšit paměť a kognitivní funkce. Díky silným schopnostem zvyšujícím paměť se tato mocná rostlina v poslední době ocitla v centru pozornosti jako přírodní léčba, která pomáhá zpomalit dopady na paměť související s věkem a progresi onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Zlepšuje krevní oběh

Špatný krevní oběh může být výsledkem mnoha různých příčin, například onemocnění křečových žil, obezity, diabetu. Zhoršení průtoku krve ve vašem těle může způsobovat necitlivost, brnění a bolesti svalů. Tradiční léčba, která pomáhá zlepšit cirkulaci krve, zahrnuje cvičení, protahování nohou a vyhýbání se dlouhému sezení. Pokud začnete pravidelně užívat gotu kolu můžete podpořit správný krevní oběh ve vašem organismu.

Má pozitivní vliv na pokožku 

Dalším pozoruhodným přínosem gotu koly je to, že chrání a podporuje léčbu kožních buněk a zlepšuje zdraví vaší pokožky. Má i antioxidační vliv na tkáně. Pomůže při hojení ran, regeneraci pokožky. Antioxidanty navíc neutralizují vliv volných radikálů a zpomaluje stárnutí. Gotu kola bývá také používána lokálně jako přírodní lék na kožní onemocnění.

Deprese a úzkost

Kromě toho, že má gotu kola vliv na vaše fyzické zdraví, podle studií se její účinky týkají také zdraví duševního. Má totiž antidepresivní vlastnosti a jejím pravidelným užíváním bojujete proti úzkosti, depresi, uvolňuje nervy a působí jako mírné sedativum. Také podporuje klidný spánek.

Zabraňuje tvorbě žaludečních vředů

Žaludeční vředy se projevují silnou bolestivostí, nevolností a krvácením. Podle studií může gotu kola pomoci předcházet vzniku žaludečních vředů. Posiluje totiž střevní „bariéru“ a zmenšuje velikost žaludečních vředů.

Snižuje riziko vniku zánětu 

Zánět je běžnou biologickou reakcí na zranění. Chronický zánět však může způsobit ve vašem těle velké škody a přispívá k onemocněním jakými jsou srdeční choroby, obezita, artritida, cukrovka a rakovina. Preventivní ochranu před vznikem zánětů vám přináší působení antioxidantů z gotu koly. Pomáhá také při léčbě zánětlivých onemocněních.

Pomáhá v boji proti rakovině

Díky silné antioxidační aktivitě pomáhá gotu kola neutralizovat vliv volných radikálů, které způsobují poškození buněk. Extrakt z gotu koly může být potenciálním blokátorem růstu rakovinných buněk.

Jak se gotu kola užívá?

Z gotu koly se užívá nať, která se připravuje jako nálev. Horkou vodou přelijte dvě lžičky připravené natě a nechte vylouhovat cca 10 minut. Užívat by se měly tři šálky tohoto nálevu denně. K užívání je vhodná také tinktura. Dopřávat by si nálevy a tinkturu z gotu koly měly především starší osoby, které preventivně chrání před poruchami paměti. Gotu kola obsahuje terpeny, flavonoidy, saponiny, minerální látky a hořčiny. Byla užívána již v indické ajurvédě, kde byla přezdívána jako bráhma, což zastupuje výraz magického vědomí. V tomto  směru Indové věřili, že má pozitivní vliv na duševní zdraví.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button