KrásaPrevenceZdraví

Výhody a účinky hroznových jadérek vás možná překvapí

Hroznové víno je oblíbené ovoce snad na celém světě. Každý z nás asi vyhazuje jeho semena. Přitom se ochuzujeme o pravděpodobně nejzdravější část ovoce. Semena totiž obsahují velké množství antioxidantů a přírodních rostlinných látek, které jsou známé pod názvem OPC (oligomerní proantocyanidin komplex). Tyto látky jsou známé především kvůli silné antioxidační aktivitě, díky níž pomáhají v boji proti volným radikálům, jež vedou k předčasnému stárnutí či celé řadě chronických onemocnění. Pro tělo mají celou řadu pozitivních účinků včetně těch protizánětlivých, antikarcinogenních, antivirových a antibakteriálních. Z jader se též získává olej.

Hroznový olej

Obsahuje velké množství sloučenin spojených pod názvem prokyanidové dimery, jež působí coby inhibitory v prevenci a pomoci v léčbě rakoviny.

Olej má dvě hlavní oblasti využití – jsou to kosmetika a kulinářství.

Využití potravinářské

Chcete – li jej používat k potravinářským účelům, zkontroluje, zda je takto i označen. Lze jej využívat na smažení, aniž by docházelo k jeho přepalování, na dresinky či omáčky.

Využití v oblasti lékařské

Prevence vysokého krevního tlaku

Jak již bylo řečeno, olej obsahuje velké množství flavonoidů, fenolových prokyanidů a kyselinu linoleovou, což jsou silné antioxidanty. Tyto látky mohou chránit cévy před poškozením. Z jedné studie vyplynulo, že extrakt z hroznových jader výrazně pomohl zlepšit krevní tlak.

Posílení imunitního systému

Hroznový olej obsahuje velké množství vitamínu E, který je důležitým antioxidantem a nabízí významné výhody pro imunitní systém, stimuluje tvorbu buněk vyhledávajících a ničících buňky rakovinné a choroboplodné zárodky.

Oddálení nástupu Alzheimerovy choroby

Extrakt ze semen hroznů má podobné vlastnosti jako olej, snižuje zánět a brání hromadění sloučenin spojených s rozvojem tohoto onemocnění.

Prevence rakoviny

Látky nalezené v hroznových jádrech mohou pomoci zabránit vzniku rakoviny kůže. Vědecké výzkumy prokázaly, že dokonce mohou zpomalit růst rakovinných buněk u pacientů s nádorovým onemocněním.

Urychluje hojení ran

Extrakt z hroznových jader pomáhá tělu vytvářet sloučeniny potřebné k regeneraci kůže. Také zvyšuje množství volných radikálů, které odstraňují z rány možné patogenní bakterie.

Využití kosmetické

Hroznový olej je populární především pro kosmetické použití. Můžete je najít jako přísadu v opalovacích přípravcích, hydratačních krémech a v celé řadě dalších kosmetických přípravků. Pomáhá při hojení kůže a poskytuje antiseptické a mírně stahující účinky.

 Krásné vlasy

Hroznový olej se často vyskytuje v produktech pro vlasovou kosmetiku, pomáhá udržovat vlasy krásné a hladké, podporuje jejich růst. Olej je ideální pro hydrataci, je lehčí než olivový či kokosový olej. Zabraňuje krepatění vlasů, třepení a lámání. Je účinný i proti vypadávání vlasů a tvorbě lupů.

Lepší kůže

Hroznový olej má velmi dobré zvláčňující vlastnosti, proto je používán v řadě kosmetických přípravků, jako jsou krémy, pleťové vody či balzámy na rty. Jeho silné antioxidační účinky mohou pomoci zpomalovat procesy stárnutí pleti. Vitamín E pomáhá pleti, aby zůstala hladká a pevná. Pomáhá snižovat výskyt stařeckých skvrn, snižuje výskyt vrásek i strií.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button