Krása Léčba Prevence

Esenciální olej z cedrového dřeva a jeho vliv na vaše zdraví

Profilový obrázek
Napsáno od Daniela

Kdo by tušil, že i ze dřeva můžeme vytáhnout něco tak cenného jako je esenciální olej? Esenciální olej z cedrového dřeva je velmi prospěšný vašemu zdraví. Silice v sobě ukrývá protiplísňové, antiseptické, stahující a uklidňující vlastnosti, navíc působí jako účinné diuretikum. Zlepšuje kvalitu pokožky a pomáhá stimulovat funkce některých orgánů, také zlepšuje látkovou výměnu a příznivě působí na trávicí systém.

Síla ukrytá ve dřevě

Již v Bibli je o cedrovém stromě zmínka, v níž symbolizuje zdroj ochrany, moudrosti a hojnosti. Cedrový esenciální olej se získává parní destilací kusů cedrového dřeva. Hlavními složkami esenciálního oleje poté je tzv. alfa cedren, beta cedren, cedrol, widdrol, skupiny seskviterpenů a další látky, které vám pravděpodobně svým názvem nic neřeknou, ale mají silné účinky na lidský organismus. Esenciální olej z cedrového dřeva je k dostání ve specializovaných obchodech či na internetu.

Zdravotní výhody

 • zlepšuje mozkové funkce
 • podporuje růst vlasů
 • posiluje dásně a bojuje proti vzniku kazů
 • zbavuje vás křečí
 • léčí pokožku
 • působí proti plísňovým infekcím
 • odpuzuje hmyz
 • léčí akné
 • stimuluje metabolismus
 • zpevňuje svaly
 • detoxikuje
 • léčí kašel
 • odvádí moč z těla

Cedrová silice se může stát skvělou součástí vaší přírodní lékárničky. Zdravotní vliv cedrové silice je opravdu pestrý, důležité je, že působí pozitivně na trávicí trakt, imunitní systém i oběhové funkce.

Esenciální olej (silice) z cedrového dřeva léčí:

 1. Ekzém: V dnešní době již poměrně běžné kožní onemocnění, které způsobuje začervenání kůže, suchá místa, svědění a popraskání pokožky. Jelikož pomáhá silice z cedrového dřeva léčit zánět, pomáhá hojit také ekzém. Má též antimykotické vlastnosti. Přidat můžete silici do vašeho krému, potřít s ním postižené oblasti nebo si připravit vodní lázeň s několika kapkami cedrové silice.
 2. Vypadávání vlasů: Cedrové silice stimulují vlasové folikuly a zvyšují krevní oběh v pokožce hlavy. To přispívá k podpoře růst vlasů a zpomaluje vypadávání vlasů. Používejte jej v kombinaci i s jinými esenciálními oleji, například tymiánem, rozmarýnem či levandulí.
 3. Suchá pokožka hlavy: Cedrové silici pomáhá také léčit suchou pokožku hlavy. Jelikož stimulují krevní oběh v pokožce hlavy, dochází k její regeneraci. Stačí smíchat dvě kapky oleje s kokosovým olejem a směs aplikovat na pokožku hlavy. Nechte 5 minut působit. Pravidelně tuto proceduru opakujte.
 4. Drobné rány: Esenciální olej z cedrového dřeva působí jako silní antiseptikum a může být aplikováno na drobná zranění.
 5. Artritida: Zánětlivé onemocnění kloubů a tkání, to je artritida, která bývá doprovázena silnými bolestmi. Využijte cedrové silice a aplikujte ji na bolavá místa. Snižuje tvorbu zánětu. Připravte si horkou koupel s 10 kapkami cedrové silice.
 6. Křeče: Trápí vás křeče? Cedrová silice bojuje s křečovitými stavy a uklidňuje. Pokud vás trápí syndrom neklidných nohou, astmatické záchvaty a další křečovité stavy, které mají vliv na dýchací systém, svaly, srdce a nervy, dopřejte si koupel a inhalaci cedrového esenciálního oleje.
 7. Přírodní deodorant: Kromě antibakteriálních a antimykotických vlastností cedrová silice také příjemně voní a uklidňuje. Můžete ji použít i jako přírodní deodorant.
 8. Diuretikum: Cedrová silice působí jako diuretikum, odvádí moč z těla a zbavuje vás škodlivých toxinů, přebytečné vody a tuku z těla. Dvě kapky silice kápněte do dlaní a masírujte s nimi ledviny a močový měchýř.
 9. Soustředěnost: Cedrová silice má vliv i na mozkové funkce. Zlepšuje soustředění a působí i na děti trpícími ADHD.
 10. Kašel: Cedrový esenciální olej vám přináší i úlevu od kašle. Pomáhá odstraňovat hlen z dýchacích cest. Nakapejte si cedrovou silici do aroma lampy či si olejem potřít hrudník a krk. Brzy se nepříjemného kašle zbavíte.
 11. Odpuzuje hmyz: Cedrová silice se vám bude hodit i v létě. Odpuzuje totiž nepříjemný hmyz, komáry, mouchy, atd. Stačí se olejem potřít nebo je nakapat do aroma lampy.
 12. Uklidňuje: Silice také uklidňuje a zmírňuje napětí. Působí jako mírné sedativum, které zmírňuje stres a napětí ve vašem těle.
 13. Akné: Vliv má cedrový esenciální olej i na akné. Čistí, ničí bakterie a zbavuje kožních infekcí. Kápněte si cedrový olej do vašeho krému či jej vmasírujte do pokožky.

Zdroj

O autorovi

Profilový obrázek

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Zanechte komentář