Jídlo Krása Léčba Návod

Tamarind – indický bob s léčivými účinky – 2. část

Napsáno od Karla Líbalová

V první části jsme si představili tamarind a jeho působení na organismus. Dnes si řekneme další léčivé vlastnosti spolu s účinky na těhotné ženy.

Tamarind a léčba ran

Několik zemí po celém světě používá listy a kůru tamarindu na hojení ran. Tento strom je účinný především díky jeho antiseptickým a antibakteriálním vlastnostem.

Tamarind a léčba pleti

Tamarind je skvělým pomocníkem při léčbě pokožky. Je prokázáno, že ji dokáže propůjčit ochranu před poškození od slunce. Tradičně se však používá k léčbě akné a jizev po nich vzniknuté. Obsahuje totiž alfa hydroxyloví činidla, která zbavují pokožku odumřelých kožních buňěk a předcházejí ucpávání pórů.

Maska na pleť z tamarindu
Na masku budete potřebovat:
  • 20 g vlákniny z tamarindu
  • ½ lžičky kurkumy v prášku
  • 1/2 šálku horké vody
Postup:

Do tamarindu přilijte trochu horké vody a nechte, aby se vstřebala. Poté přimíchejte kurkumu a vytvořte jemnou konzistentní směs, která se dá nanášet na pleť. Pokud budete potřebovat, můžete přidat ještě trochu horké vody.

Aplikace:

Na odlíčenou a vyčištěnou pokožku naneste tamarindovou masku a nechete 10-15 minut působit. Po uplynutí doby umyjte obličej vlažnou vodou a naneste hydratační krém.

Tamarind a těhotenství

Pokud čekáte potomka, možná vás zajímá, zda je tato plodina vhodná i pro vás. Odpověď je ano. Tamarind je výživnou potravinou, která je plná vlákniny. Látky v ní obsažené jsou důležité jak pro zdraví matky, tak dítěte. Neexistují žádné vedlejší účinky, a proto ho můžou těhotné ženy využít jako přírodního pomocníka například při léčbě zácpy a ranní nevolnosti. O všem se ale poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Vedlejší účinky tamarindu

I tento přírodní lék může vyvolat určité vedlejší účinky především v kombinaci ostatním léky. Pokud užíváte aspirin, či léky na ředění krve, vylučte tamarind ze svého jídelníčku. Mohl by totiž způsobit větší ředění krve. Také se nehodí pro osoby užívající antidepresiva.

Pokud natrefíte na exotický tamarind, využijte všechny jeho léčivé účinky.

Zdroj

 

O autorovi

Karla Líbalová

Zanechte komentář

error: