Káva a játra – kamarádi nebo protivníci?
Je káva pro naše játra prospěšná nebo jim naopak neprospívá?
Dle nejnovějších vědeckých výzkumů se zdá, že káva na naše játra působí příznivě. Vědci potvrdili, že pití kávy může snížit hladinu nefunkčních jaterních enzymů – a stejný účinek má dokonce i káva bez kofeinu!
Nefunkční jaterní enzymy zpomalují a zatěžují činnost jater. Játra pak nejsou schopná plnit svoji funkci a odvádět z těla škodlivé látky a toxiny. Tělo je pak přetíženo, imunitní procesy nefungují správně a hrozí vyšší riziko onemocnění. A to nejen banálních – větší je i riziko vzniku tak závažné nemoci jako rakovina!
Jak káva funguje
Káva je přirozeným zdrojem antioxidantů. Mnoho lidí se jí však vyhýbá kvůli vysokému obsahu kofeinu, který má řadu negativních účinků a zejména pro lidi s vyšším tlakem či s cévními problémy je dokonce nebezpečný.
Vědci ale odhalili, že nejen káva s kofeinem, ale i ta bezkofeinová mají na játra stejné pozitivní účinky. Pokud tedy kávu s kofeinem z nějakého důvodu pít nemůžete nebo nechcete, existuje i alternativa pro vás!
Aby se účinky kávy na játrech mohli projevit, je nutné pít alespoň 3 šálky kávy denně. A káva by to neměla být ledajaká. Naopak – sáhněte po kvalitní, čerstvé a ideálně i bio kávě. A hlavně zapomeňte na tu instantní!
S mlékem či bez?
Mnoho lidí preferuje dochutit si kávu mlékem nebo smetanou. Co se ale týče zdraví, je lépe, když si dopřejete čerstvou černou kávu. Bílkoviny v mléce či smetaně totiž neutralizují pozitivní látky, které v kávě jsou. Chcete-li tedy využít účinky kávy maximálně, dopřejte si kávu zcela bez mléka, smetany či cukru.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos