Babské radyRady a tipyZdraví

První pomoc při bodnutí včelou či vosou. Jak postupovat a co ochrání před otokem?

Během letních měsíců se vám může snadno stát, že vás bodne včela či vosa. Mnohdy stačí procházka v trávě bez bot, konzumace zmrzliny na zahradě či nešťastná náhoda. Pokud po včelím či vosím bodnutí příliš nenatékáte a reakce je spíše mírná, máte štěstí a s bodnutím si příliš hlavu lámat nemusíte, postačí několik babských rad. Pokud však vaše tělo reaguje nestandardně, může se z obyčejného bodnutí vyklubat velký problém.

Alergická reakce

Nejhorší možností je tzv. alergická reakce na bodnutí, přičemž první alergická reakce se může objevit kdykoliv během života. Trpí jí však jen 1 % z celé populace. Alergická reakce je typická opravdu velkým otokem, horkostí, červenou vyrážkou, ale dostavit se může i anafylaktický šok, tedy ztížené dýchání, úzkost, sípání, pokles krevního tlaku a celková nevolnost. V takovém případě je nutné ihned zavolat záchrannou službu. Alergikovi aplikujte adrenalinové pero.

Nejrizikovější místa

Rizikové je však bodnutí i do některých míst, ať už máte alergii, nebo ne. Nebezpečné je bodnutí především v blízkosti úst či přímo v ústech, které ohrozí dýchací cesty a tedy i dýchání. V takovém případě ihned volejte záchranku. Rizikové je bodnutí také do rohovky oka či v oblastech jako je podpaží či třísla.

Vyndejte žihadlo!

Pokud dojde k bodnutí, zkontrolujte místo, zda v kůži nezůstalo žihadlo. To je potřeba odstranit co nejdříve, jelikož se včelí jed do kůže vstřebává postupně. Vytahujte jej nehty či seškrábněte s pomocí obrácené strany nože, pinzetou, nevytahujte prsty. Snažte se nezmáčknout jedový váček.

Otok

Po bodnutí zpravidla následuje otok, který nemusí být vždy stejný. Po bodnutí máte několik možností, jak jej ošetřit. Myslete však na to, že bodnutí vosou se neutralizují kyselinou, tedy octem, cibulí či citronem. Stačí plátek cibule či citronu přiložit na ránu. Bodnutí včelou se neutralizují zásadou, tedy mýdlovým roztokem či jedlou sodou.

Použít však můžete také chladivé masti či gely. Bodnutí dále chlaďte studenou vodou, ale ideálně ledem. Díky tomu snížíte prokrvení a zpomalíte další natékání. Velikost otoku je individuální, zmizet může během jednoho dne, ale zpravidla od dvou do 7 dnů. Záleží také na místě, kam vás včela či vosa bodla.

Klid a tekutiny

Po ošetření bodnutí, například octem a použití chladivého obkladu, nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin a dopřejte si spíše klidový režim ve stínu. I když nejste alergičtí a bodnutí neohrozilo dýchací cesty, mohou se u vás objevit další projevy spojené s bodnutím, například kopřivka či nevolnost. Ideální je proto zůstat v klidu, dopřát si dostatek vody a ránu stále chladit.

Bodnutí má svá pozitiva

I když může být bodnutí včelou nepříjemné, nejedná se o nic, co by zásadně škodilo vašemu zdraví. Včelí jed má spoustu prospěšných účinků pro vaše zdraví. Zlepší se tak vaše obranyschopnost pro další včelí bodnutí a příště bude vaše reakce na bodnutí o dost mírnější. Vhodné je proto, když se vaše děti od malička pohybují v přírodě a včelí bodnutí je časem potká, aby si jejich organismus na včelí jed „zvykl“. Léčivou je také tzv. apiterapie se totiž používá při léčbě revmatismu, dny a artritidy. Jejím principem je aplikace bodnutí přímo na postižené místo.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button