Rady a tipy

Jak vám může cestování zlepšit psychické zdraví?

Cítíte se pod psa? Naplánujte si letní dovolenou a vydejte se na cesty. Cestování vám totiž může zlepšit náladu a má i další pozitivní dopady na vaše psychické zdraví.

Cestujte a poznávejte nová místa

Jak konkrétně vám může cestování prospět? Přinášíme vám několik benefitů, které pro vás poznávání nových míst bude mít. Abyste zlepšili své psychické zdraví, nemusíte se vydávat daleko za hranice České republiky. Neznámá místa a nové zážitky na vás čekají také za humny. Důležité je opustit rutinu a monotónnost.

Zapomenete na stres a zklidníte se

Jste neustále ve stresu, špatně spíte, nemáte čas se kvalitně stravovat a o kvalitním čase stráveném s rodinou a přáteli ani nemluvě? Nahlaste v práci, že si v létě vybíráte dovolenou a společně s rodinou či kamarády vyrazte na cesty. Aby vám cestování přineslo nové zážitky a psychickou úlevu, nemusíte cestovat za hranice České republiky. To hlavní je, naplánovat si volno a na chvíli zapomenout na každodenní shon a povinnosti. Na cestách totiž díky neustále novým podnětům zapomenete na práci, stres i starosti a konečně se budete moci volně nadechnout a zklidnit. Uvidíte, že i po týdnu stráveném třeba na Moravě, se vrátíte do práce plní energie a řádně odpočinutí.

Snížíte riziko vyhoření

Ruku v ruce se snížením stresu a vystoupením z každodenního kolečka povinností, jde také snížení rizika výskytu vyhoření. Máte pocit, že jste na konci svých sil a nemáte na nic náladu? Řešením je vzdálit se od své práce a vyrazit za novým dobrodružstvím.

Podpoříte kreativitu

Pracujete v odvětví, kde se od vás očekává kreativita a to, že budete neustále přicházet s novými nápady? Opět vám doporučíme vydat se na cesty. Při kontaktu s novými kulturami, zvyky a v jiném prostředí se budou nápady objevovat jeden za druhým.

Budete mít lepší náladu

Během dovolené poznáte nová místa, ale abyste se na ně dostali, musíte pro to něco udělat. Nejčastěji se lidé na dovolené věnují chůzi, která je spojena s řadou zdravotních výhod a dokáže také zvýšit produkci hormonu štěstí. Bude-li vaším cílem nějaká malebná vyhlídka, uvidíte, že vaše nálada se skutečně zlepší. Snažte se každý den ujít alespoň 8 000 kroků.

Vrátíte se plní energie a budete produktivnější

Všímáte si toho, že v práci podáváte horší výkony, jste nesoustředění a volno jste neměli již několik měsíců? Po dovolené se vrátíte do práce plní energie a budete produktivnější. Z vašeho volna tedy budete profitovat nejen vy, ale také váš zaměstnavatel.

Navážete nová přátelství a dozvíte se něco nového o sobě samých

Setkávat se s novými lidmi, s kterými byste si skutečně rozumněli a navázali tak nová přátelství, může být v dospělosti často obtížné. Cestování je ale skvělou příležitostí navázat nové vztahy s lidmi, které cestou potkáte. Poslechněte si životní příběhy ostatních lidí, pohlédněte na svůj život z jiné perspektivy a přehodnoťte své priority. Během cestování se seznámíte s novými lidmi, jejichž příběhy vás mohou překvapit, šokovat i inspirovat a získáte nový pohled i na svůj vlastní život.

Překonáte sami sebe

Děsí vás cestování do zahraničí, protože neovládáte cizí jazyky nebo vás od toho odrazují jiné strachy? Postavte se jim čelem a překonejte sami sebe. Čím více překážek překonáte, tím pyšnější na sebe budete a tím více posílíte své sebevědomí.

Utužíte vztahy s rodinou

Děsí vás představa rodinné dovolené? Americký psycholog Abraham Harold Maslow, tvůrce známé Maslowovy pyramidy, by vás k rodinné dovolené přemlouval. Proč? Pocit sounáležitosti a lásky je totiž jednou z klíčových psychologických lidských potřeb. Pokud se na dovolenou vydáte společně se svou rodinou či partnerem a budete spolu sdílet nové zážitky, utužíte tím své vzájemné vazby.

Hádky a neshody se samozřejmě mohou během cestování vyskytnout, ale pozitiva společné dovolené je převáží. Přistupujte k rodinné dovolené jako ke skvělé příležitosti k tomu, strávit spolu více času a zažít nová dobrodružství. Aby si společné cestování užili úplně všichni, naplánujte program podle přání jednotlivých členů.

Přivezete si nové vzpomínky

Také si čas od času vzpomenete na některé události z dětství či nedávné doby a automaticky se vám objeví úsměv na tváři? Vzpomínky, které si z cest přivezete, vám nikdo nevezme a váš mozek si je automaticky uloží jako šťastné a veselé. Kdykoliv si na některé události z cest vzpomenete, pocítíte příval štěstí a v duchu se do daného okamžiku ihned vrátíte. Opečovávejte si tyto vzpomínky a vzpomeňte si na ně kdykoliv, kdy toho budete mít v práci až nad hlavu a alespoň v duchu se budete chtít na chvíli přenést někam jinam.

Objevíte nové koníčky a naučíte se nové dovednosti

Během svého života se neustále učíme nové věci. Nejinak je tomu na dovolené. Ať už vyzkoušíte nový sport, naučíte se připravit nové jídlo či si snad osvojíte základy cizího jazyka, váš mozek vám poděkuje.

Odpočinete si

Velkým přínosem cestování je také odpočinek. Jak lépe podpořit své psychické zdraví než kvalitním odpočinkem? Ze spánku vás nebude budit strach z nedodržených termínů a každý den budete moci zažít podle svého.

Naplánujte si svou letní dovolenou a načerpejte novou energii, hoďte za hlavu stres a pořádně si odpočiňte. Cestování má pro vaše psychické zdraví skutečně mnoho přínosů a vrátíte se bohatší o nové zkušenosti a v práci budete kreativnější i produktivnější.

Zdroj textu: www.webmd.com, travelhub.wttc.org

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button