Zdraví

6 způsobů, jak přirozenou cestou podpořit kvalitní spánek

V předchozím článku jsme se zabývali spánkovou deprivací, tedy nedostatkem spánku, jeho příčinami a důsledky. V dnešním článku se zaměříme na 6 způsobů, jak přirozenou cestou podpořit usínání a kvalitní spánek. Usínejte v klidu a pravidelně, aby bylo vaše tělo zdravé a plné energie.

Pracujte se stresem

Častým důvodem nespavosti je stres, který se týká zaměstnání, ale i rodinné situace. Trápí vás vytíženost v práci, doma, plnění povinností a stálé vypětí, večer je mozek nastartovaný a tělo nemůže usnou. Naučte se pracovat se stresem v práci i ve vašem životě. Pomoci vám může pravidelně zapojená denní aktivita, která vám pomůže zbavit se nahromaděného stresu. Dopřejte si každodenní dvacetiminutovku protahování, jógy, dopřejte si čas na čtení, čas venku v přírodě, hrajte na svůj oblíbený nástroj. Řekněte si, že alespoň půl hodiny denně věnujete relaxaci, odpočinku, při kterém vás nebudou provázet ani elektronická zařízení, ani stres. Cvičte se svými dětmi, přítelem či jděte na procházku se psem a uvolněte vaši mysl.

Vyhněte se bílému světlu

Světlo z notebooku, mobilního telefonu či tabletu váš spánek oddaluje. Jasné světlo z elektroniky způsobuje změny i ve vašem mozku, důsledkem může být bolest hlavy, nespavost a oddalování spánku. Místo do telefonu či počítače si večer čtěte nebo poslouchejte hudbu.

Dopřávejte si pobyt venku

Pracujete v uzavřeném prostoru, z práce jedete domů autem, na nákup a doma už jste jen v bytě a trápí vás nespavost? V tomto případě vám doporučujeme trávit více času venku na přirozeném denním světle. Každý organismus má v sobě vnitřně zabudovaný časový cyklus, rytmus, na který je zvyklí. To mu pomáhá regulovat rovnováhu mezi hodinami bdělosti a dobou odpočinku. U lidí i zvířat je velmi důležité vystavovat se přirozenému světlu, které reguluje činnost i vašeho organismu. Oko totiž přenáší informace o světle a tmě do mozku, který následně ovlivňuje produkci melatoninu, jenž vám přináší vytoužený pocit únavy, a vy usnete. Oko reaguje na světlo, proto se budíme, pokud na nás svítí světlo; mozek velí tělu vstávat.

Pravidelný pohyb

Důležité je pro kvalitní spánek také pravidelný pohyb, který by měl zahrnovat například i cestu z práce a do práce, ale dopřávat byste si měli i pohyb, který posiluje vaše svaly a zvyšuje vaši kondici. Denní aktivita je tím nejlepším pro klidný spánek. Dopřejte si několikrát týdně cvičení, běh či návštěvu bazénu. Záleží na vašem věku a tělesných dispozicích, ale na pohyb nezanevřete ani ve staří. V pozdějším věku je pohyb stejně důležitý.

Upravte svůj jídelníček

I složení vaší stravy ovlivňuje kvalitu spánku. Nezdravá strava, která je bohatá na cukry a tuky ovlivňuje hladinu cukru v krvi a její velké skoky, nejsou pro vaše zdraví příznivé. Dopřávejte si spíše zeleninu a ovoce, celozrnné potraviny, lněné semínko, ořechy, chia semínka. Dopřávejte si večeři minimálně hodinu a půl před spaním a necpěte se tučnými jídly na noc. Pokud máte hlad i po večeři, dopřejte si jídla, která vám pomohou stabilizovat hladinu cukru v krvi, než aby ji zbytečně rozhodily, například neslazený jogurt či ořechy. Pomoci ke spánku vám jistě pomůže i omezení konzumace kávy přes den. Pokud si dopřejete 3 kávy za den, nemůžete se divit, že v noci nemůžete spát.

Pravidelný režim spánku

Vaše tělo potřebuje pravidelnou dávku spánku. K tomu vám pomůže stanovení si rozvrhu. Určete si mezní dobu, ve kterou budete spát, abyste spali alespoň 6-10 hodin, ideálních je 8. Tento spánkový režim dodržujte každý den, i ve dnech, kdy máte volno.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button