Prevence

Trápí vás nespavost? Poradíme vám, jak s ní hravě zatočit

Mnoho lidí po celé planetě trápí nespavost. Nemohou usnout, mají neklidný spánek a několikrát za noc se probudí. Nespavostí trpí nejvíce dvě skupiny lidí, a to starší lidé, kteří jsou již v důchodu a mladší skupina osob, která se z nějakého důvodu velmi stresuje, ať už je důvodem práce či osobní život. Podívejte se dnes s námi na to, jak si s nespavostí poradit.

Dostatek pohybové aktivity

Již během dne byste si měli dopřát více pohybové aktivity. Nedostatek pohybu je totiž častým důvodem nespavosti u starších lidí. Pokud máte sedavé zaměstnání, z práce jedete autem a doma stihnete jen uvařit a poté si sednout k televizi, měli byste si dopřát alespoň procházku dlouhou 30 minut. Tělo se protáhne, nadýchá čerstvého vzduchu a prokrví. Únava na něj poté padne snáze.

Horká koupel s bylinami

Pokud vás naopak trápí množství aktivity, kterou za den stihnete a večer jste stále plní energie, dopřejte si zklidňující bylinnou koupel. V koupeli byste měli vydržet alespoň 20 minut a měla by být horká. Poté se můžete osprchnout studenou vodou v rámci otužování. Do koupele si vsypte vonné byliny jako je meduňka, heřmánek či levandule. Běžně dnes již seženete také vonné silice, které si do koupele můžete kápnout. Uklidní vás a připraví na spánek.

Relaxační přestávka

Problém nespavosti často trápí také osoby velmi vytížené, které jsou přes velkou část dne ve stresu a ten je doprovází až do postele. Dopřejte si v odpoledních hodinách relaxační přestávku. Vypněte elektroniku, buďte v tichu či si pusťte relaxační hudbu, zavřete oči a třeba jen dýchejte. Uvědomujte si sami sebe a odpočívejte. Vaše tělo se také potřebuje na chvíli zklidnit a uvědomit si důležitost života. Můžete se také jemně protahovat.

Bylinné čaje

K spánku vám také dopomohou bylinné čaje. Nejlépe je zvolit silný meduňkový čaj či směs bylin jako je měsíček, meduňka, levandule, jahodové listy apod. Čaj si dopřejte alespoň hodinu před spaním, abyste celou noc neprochodili na záchod.

Dostatek kyslíku

Před spaním si také řádně vyvětrejte ložnici. Dostatek kyslíku je pro vás velmi důležitý. Pravdou je, že byste neměli mít v ložnici ani příliš velkých květin, jelikož přes den sice produkují kyslík, ale přes noc ho samy spotřebovávají. Myslete i na ně.

Bez elektroniky

Díváte se před spaním do počítače, na mobil či do tabletu? Tato skutečnost může být také příčinou vaší nespavosti. Bílé světlo proudící z elektroniky totiž podporuje nespavost. Řešením může být filtr na obrazovku počítače, která snižuje proud bílého světla nebo jednoduše to, že se před spaním elektronice vyhnete. Ani během spánku byste neměli mít elektroniku ve stejné místnosti. Místo mobilu si nastavte klasický budík a počítač odneste do jiné místnosti. Před spaním si raději dopřejte četbu vaší oblíbené knihy. Čtení vždy dokonale ukolébá.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button