JídloPrevenceZdraví

Wasabi: japonský křen se silnou chutí

Wasabi, neboli japonský křen je proslulý díky japonskému pokrmu zvané sushi, kterého je nedílnou součástí. Dnes je ale stále oblíbenější ingrediencí, která je typická pro svou výrazně štiplavou vůni a chuť. Ovšem znáte zdravotního výhody tohoto zeleného kořenu?

Co je wasabi

Wasabi je druh křenu, který se proslavil díky japonské kuchyni. Slabé povahy musíme varovat, jedná se totiž o velmi pikantní ingredienci. Zpočátku budete cítit jemnou chuť připomínající hořčici, ovšem během chvíle se změní v pekelnou pochoutku. Wasabi se kromě sushi přidává také k praženým ořechům.

Tento kořen obsahuje vysoké množství vitamínů a minerálů, kterými je fosfor, draslík, zinek, železo, hořčík, sodík, vitamíny skupiny A, B, C a kyselinu listovou.

Zdravotní výhody wasabi

Cholesterol

Wasabi dokáže účinně působit na hladinu cholesterolu, kterou udržuje v hladině. Při laboratorních testech bylo zjištěno, že pravidelná dávka tohoto zeleného kořenu dokáže snížit hladinu nezdravého cholesterolu, zároveň však udržet hladinu zdravého v normě.

Kardiovaskulární systém

Mezi další výhody wasabi určitě patří schopnost zamezení shlukování krevních destiček, který může ohrozit kardiovaskulární zdraví. V jedné studii, která zkoumala působení wasabi, bylo zjištěno, že je jeho účinnost mnohem rychlejší, než u běžných léků.

Dýchání

Wasabi může být používáno k léčbě horních cest dýchacích. Štiplavá vůně uvolňuje ucpané dutiny a zároveň působí antimikrobiálně. Jeho látky ničí zánětlivé projevy a zároveň potlačují astmatické projevy.

Trávení

Wasabi je přírodním antibakteriálním, antimikrobionálním a antivirovým lékem, který léčí řadu nemocí jako jsou vředy a záněty žaludku. Kromě potlačování těchto problémů dokáže wasabi díky svým látkám podpořit správnou hladinu přirozených bakterií, které jsou v trávicím traktu potřebné. Je proto užitečným probiotikem, pokud pobíráte po delší dobu antibiotika.

Zdraví kostí

Jste-li ve věku, kdy vám hrozí řídnutí kostí, wasabi může tento proces zpomalit. Díky tomu jste méně náchylní k nemocem, jako je osteoporóza. S tímto léčivým kořenem totiž podporujete vstřebávání kalcia a vápníku právě do kostí.

Snížení hmotnosti

Wasabi může být užitečným pomocníkem při hubnutí. Je skvělé toto koření zařadit do zdravého jídelníčku a změnit tak obvyklé návyky. Wasabi podporuje funkci trávicího traktu, tedy metabolismu a spalování.

Jedná se o velmi nízkokalorickou potravinu, která je bohatá na vlákninu. Skvěle se hodí například k dušené zelenině, nebo libovému masu.

Nežádoucí účinky wasabi

I wasabi může mít své nežádoucí účinky. Měli byste vědět, jaký příjem tohoto přírodního léku je zdravý a jaký vám již může škodit. Jeho doporučený denní příjem je odhadem asi jedna čajová lžička. Pokud sníte více množství, může docházet k poškozování jater. Časté konzumování může také vést k popálení nosních dírek a dutiny ústní. Na wasabi si dejte také pozor, jste-li těhotná a hrozí, že můžete být alergická.

Wasabi je úžasně léčivým přírodním pomocníkem, který pomůže při řadě potíží. Zařaďte ho proto občas v přiměřené míře do svého jídelníčku. Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte některou z asijských pochoutek, které wasabi obsahují.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button