JídloZdraví

Berete rybí tuk? Jestli ne, tak byste rozhodně měli začít

Tisíce doplňků stravy na trhu v dnešní době vám slibuje dlouhý z dravý život, ale pouze jen několik z nich opravdu funguje. Jedním z těch věrohodných je rybí tuk. Rybí tuk byl vědecky prokázán, že funguje, a pokud ho začnete brát každý den, stanou se tyto věci:

 1. Zlepší se zdraví vašeho srdce

Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku jsou skvělými ochránci srdce. Jsou přínosné pro potlačování nepravidelného srdečního tepu a mohou snížit hladiny triglyceridu, čímž sníží riziko infarktu a mozkové příhody.

 1. Posílí vaši paměť

Rybí tuk je nezbytný pro optimální mozkovou funkci. Je to tím, že omega-3 mastné kyseliny jsou hlavními stavebními prvky membrán a buněčných struktur. Naše nervové buňky také potřebují tyto kyseliny pro nejlepší možnou funkci. Výzkum ukázal, že rybí olej může zlepšit paměť, ale tento efekt se snižuje společně s rostoucím věkem.

 1. Sníží váhu

Samozřejmě, že je nemožné shodit kila bez cvičení a zdravého stravování, když však přidáte rybí tuk do svého jídelníčku, může to pomoci urychlit celý hubnoucí proces. Konzumace rybího oleje snižuje chuť k jídlu, dělá váš cvičební program mnohem efektivnější, a minimalizuje tělesnou zásobu tuku.

 1. Zlepší vaši náladu

Serotonin je klíčová chemikálie v mozku, která pomáhá regulovat náladu a poznávání. Když budete brát rybí tuk pravidelně, váš serotonin bude pracovat lépe, protože se sníží zanícení v mozku. Rybí tuk také usnadňuje uvolňování serotoninu, takže se vám zlepší nálada a sociální chování. Dále se vám usnadní rozhodovací proces a budete obecně šťastnější.

 1. Snižuje vliv znečišťujících látek z ovzduší

Znečištěné ovzduší ovlivňuje všechny orgány a soustavy v těle. Naštěstí některé doplňky stravy, jako právě rybí tuk, mohou pomoci snížit poškození způsobené znečišťujícími látkami v ovzduší až o třicet až padesát procent. Podle nedávného výzkumu omega-3 mastné kyseliny mohou předejít a vyléčit zánětlivost a oxidativní stres, způsobený ze znečistěného ovzduší.

 1. Ochrání váš zrak

Pravidelná konzumace rybího tuku může snížit syndrom suchého oka a předejít brzkému vyvinutí věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD). Studie prokázaly, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají udržet zdravou hladinu oční vlhkosti a podporují produkci slz.

 1. Krásnější pleť a mladší vzhled

Díky své schopnosti obnovovat buněčné membrány, omega-3 mastné kyseliny doslova opravují poškozené kožní buňky zevnitř. Silný protizánětlivý efekt pomáhá snížit zarudnutí a podráždění a hodně pomáhá ke kráse vaší pleti. Rybí tuk navíc prospívá pleti vyživením tuky a vitamínů rozpustných v tucích. To přispívá k jemnější, hladší a elastičtější struktuře. Existují dokonce vědecké důkazy, že rybí tuk může pomoci předejít předčasnému stárnutá a jeho znakům jako jsou například vrásky a jemné linky.

 1. Konec depresím

Podle studií doplňky stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin mohou být užitečné při léčbě vážných depresí. Vědci si stále nejsou přesně jistí, co všechno se podílí na tomto procesu, ale jistě mohou říci, že zvýšení omega-3 mastných kyselin má přímý efekt na hladinu serotoninu. Bylo také dokázáno. Že hladiny deprese mají tendenci být nižší v zemích, kde se více konzumují ryby.

 1. Posílení imunitního systému

Jídelníček bohatý na omega-3 mastné kyseliny značně zvyšuje aktivaci a počet B-buněk v těle a tím i schopnost bojovat s nemocemi. Rybí tuk může také pomoci vašemu imunitnímu systému tím, že vylepší chemii krve a sníží zanícení.

 1. Podpoří tělo během těhotenství i zdravý vývoj plodu

Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytnou stavební složkou mozku plodu, jeho očí, a nervového systému. Pro matky jsou omega-3 mastné kyseliny stěžejní pro podporu imunitního systému, poporodní nálady, a celkového blahobytu.

 1. Léčba kožních onemocnění

Nejen, že rybí tuk pomáhá pro krásnější a mladistvou pleť, ale také může pomoci při léčbě mnohých kožních obtíží, například při středním až těžkém akné. Pokud trpíte ekzémem nebo akné, rybí tuk výrazně sníží vaše symptomy, protože snižuje zánětlivost v pokožce a substanci známkou jako leukotrien B4, která má významnou roli ve vzniku ekzému. Rybí tuk může také pomoci při léčbě lupénky.

Rybí tuk vždy fungoval jako prostředek, jak děsit děti, které se nad ním vždycky ušklíbali. Zhodnoťte však sami s novou znalostí, jestli brát tento doplněk stravy nebo ne. V dnešní době už se navíc nemusíte bát mýtické hnusné chuti, protože existuje i ve formě kapslí, proč to tedy nezkusit? Mějte však na paměti, než do toho skočíte po hlavě, že byste se měli poradit s vaším lékařem, protože váš nynější zdravotní stav a léky které berete se nemusí vzájemně snášet. Rozhodně ho však snažte vyzkoušet a těšte se krásnější pleti, posílené paměti, lepší náladě, a zdravějšímu srdci! Navíc hlavně se zimou která přišla s podzimem se určitě posílená imunita bude hodit!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button