Zdraví

Příznaky hemeroidů

Tak jako u každého jiného onemocnění je vznik hemeroidů provázen různými příznaky – zvláště v závislosti na druhu a stádiu vývoje této nemoci. Doprovodné symptomy jsou zároveň odlišné v závislosti na tom, kde jsou hemeroidy umístěny, tedy zda je pacient postižen hemeroidy vnitřními nebo vnějšími.

Vnější hemeroidy

Vyskytují se okolo řitního otvoru, díky čemuž bývají možnosti jejich léčby podstatně rozmanitější. Za normálního stavu jsou rozmístěny kruhovitě kolem vyústění konečníku, jsou nebolestivé, měkké, nekrvácí a k jejich zápalu dochází výjimečně. Výraznější potíže nastávají až v případě vzniku většího bolestivého uzle v tomto seskupení, který se většinou po pár dnech sám svraští a vstřebá, nebo dojde k jeho prasknutí a následné úlevě.

V obou případech je však nutné dbát na zvýšenou hygienu této oblasti, aby nedošlo k zanesení infekce do rány či vývoji dalších hemeroidů. Následkem vnějších hemeroidů bývá vznik kožní výchlipky, která nejenže nevypadá příliš esteticky, ale také znesnadňuje celkovou hygienu řitního otvoru, proto bývá nutné ji chirurgicky odstranit.

Vnitřní hemeroidy

Jak sám název napovídá, tvoří se vnitřní hemeroidy hlouběji v análním kanálu a díky tomu jsou na rozdíl od těch vnějších zpočátku prakticky nezaznamenatelné a nebolestivé, protože se zde nenacházejí nervová zakončení. S dalším rozvojem vnitřních hemeroidů však potíže výrazně narůstají. Rozlišují se celkem čtyři stupně tohoto onemocnění.

1. stádium

Žíly jsou nateklé, vyskytuje se občasné svědění

2. stádium

Žíly jsou natolik oteklé, že zasahují do konečníku; objevuje se krvácení při vyprazdňování, svědění, pocit nedokonalého vyprázdnění. Při výskytu těchto příznaků je vždy nutné neprodleně navštívit lékaře! Kromě hemeroidů se může totiž jednat o příznaky jiných onemocnění – například kolorektálního karcinomu (rakoviny tlustého střeva)!

3. stádium

Hemoroidy dále rostou, při vyprazdňování vystupují z konečníku (prolaps), avšak dají se ještě zasunout nazpět, vznik hlenu

4. stádium

Hemoroidy jsou natolik velké, že se již nedají zasunout zpět do konečníku, kromě výše zmíněných příznaků způsobují další problémy (pacientovi mohou znemožnit sedět), přidruženým problémem bývá zánět pokožky v okolí řitního otvoru

Stejně jako u vnějších hemeroidů může i u vnitřních dojít k prasknutí příliš napjatého postiženého místa. Prasklý hemeroid vnější je však provázen většinou úlevným pocitem, kdežto prasknutí vnitřního je často nutné řešit operativně vzhledem k následnému krvácení.

Komplikace hemeroidů

Právě prasknutí vnitřního hemeroidu bývá považováno za jednu z nejčastějších komplikací tohoto onemocnění, protože při něm vzniklé takzvané profúzní krvácení může vést až ke vzniku chudokrevnosti.

Dalším problémem bývá trombóza vnitřního hemeroidu, kdy se v dané oblasti vytvoří krevní sraženina, která posléze vyvolá zánět. V důsledku zánětu se hemeroid ještě zvětší a následný vzrůst napětí ve stěně konečníku vyvolá křeč, kvůli které není možné provést vyšetření přes konečník.

U zanícených hemeroidů může také dojít ke strangulaci, kdy hemeroidy nejenže vyhřeznou z konečníku, ale dojde také ke stažení svěrače, takže je znemožněn návrat hemeroidů do análního kanálu a dochází k jejich takzvanému uskřinutí. Postižená tkáň začne odumírat, což pacienta může ohrozit na životě, takže je nutná akutní operace.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

  1. jednou jsem měl hodně krve ve stolici tak jsem myslel ze to jsou hemoroidy a nakonec se ukázalo ze to byl nějaký prasklý vřed

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button