PrevencePřírodní léčbaRady a tipyZdraví

4 jednoduché a přirozené způsoby, jak snížit úzkost

Stav úzkosti zpravidla přichází po velkém stresu a vyčerpání. Stav úzkosti se projevuje obrovským pocitem strachu a obav. Tento stav je způsoben kombinací mnoha různých faktorů, které sahají do genetiky, životního prostředí až po chemii mozku. Ačkoli mají postižení lidé velmi různorodé příznaky, některé znaky jsou společné:

  • zvýšená srdeční frekvence
  • zrychlené dýchání
  • neklid
  • potíže se soustředěním

Je potřeba si uvědomit, že je podstatný rozdíl mezi každodenním stresem nebo pocitu úzkosti (například přes zkouškami, prvním rande apod.) a vážnými stavy úzkosti. Problém nastává ve chvíli, kdy tyto stavy ovlivňují váš každodenní život. V tom případě je nutné vyhledat lékaře a v některých ohledech změnit život.

Přidejte do své rutiny fyzickou aktivitu

Není žádným tajemstvím, že fyzická aktivita přispívá nejen fyzickému zdraví, ale i tomu duševnímu.

Zvýšení srdeční frekvence, ke které při sportu dochází, změní chemii mozku, aby se vytvořilo více prostoru pro neurochemikálie proti úzkosti, jako jsou:

  • serotonin
  • kyselina gama-aminomáselná (GABA)
  • neurotrofický faktor odvozený z mozku (BDNF)
  • endokanabinoidy

Vyhněte se alkoholu a cigaretám

Ačkoli může alkohol zpočátku přinést úlevu, z dlouhodobějšího hlediska stavy úzkosti zhoršuje.

Nadměrné pití může narušit rovnováhu neurotransmiterů, které mohou být zodpovědné za pozitivní duševní zdraví. Tato interference vytváří nerovnováhu, která může vést k určitým symptomům úzkosti.

Úzkost se může dočasně zvýšit v rané střízlivosti, ale může se zlepšit v dlouhodobém horizontu.

Kuřáci často ve stresových chvílích sáhnou po cigaretě. Přesto, stejně jako pití alkoholu, potažení cigarety, když jste ve stresu, je rychlé řešení, které může časem zhoršit úzkost.

Trénujte hluboké dýchání

Při záchvatu úzkosti začne většina postižených přerývavě a zrychleně dýchat, to může vést  k rychlému srdečnímu tepu, závratím nebo točení hlavy nebo dokonce k záchvatu paniky.

Cvičení hlubokého dýchání – záměrný proces pomalého, rovnoměrného, hlubokého nádechu – může pomoci obnovit normální dechové vzorce a snížit úzkost.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button