KrásaRady a tipy

Vyrobte si přírodní zubní pastu doma a vyhněte se chemikáliím

Aby byla vaše dutina ústní opravdu zdravá, měli byste se vyhýbat umělým přísadám, především barvivům či konzervantům, také geneticky modifikovaným potravinám, pasterizovaným mléčným výrobkům a rafinovanému cukru.

Vše záleží především na stravě, kterou konzumujete, a to jak z důvodů toho, že se dotýká vašich zubů, ale také proto, že ovlivňuje, jaké budou mít vaše zuby zdroje látek, například vápníku, apod. Vyhýbejte se též živočišným bílkovinám.

Co je pro vaše zuby důležité?

Především zdravá výživa a péče o dutinu ústní. Správnou péčí udržujete vaše zuby bílé a zdravé, též preventivně chráníte své dásně.

Vsaďte na domácí zubní pastupastu

Běžné zubní pasty, které si můžete zakoupit v klasických drogériích, bývají toxické. Obsahují laurylsulfát sodný nebo jiné zdraví neprospěšné přísady, jako je glycerin, který zabraňuje opětovné mineralizaci zubů. Zvolit můžete zdravé (přírodní) pasty,  které se těmto složkám snaží vyhnout, ty jsou však velmi drahé. Lepší volbou je pro vás domácí výroba zubní pasty, nejenže přesně víte, co pasta obsahuje, ale také vás vyjde mnohem levněji.

Jak na domácí zubní pastu?

Jako základ budete potřebovat stejný díl kokosového oleje a jedlé sody. Kupujte jedlou sodu bio kvality, která neobsahuje hliník. Díky jedlé sodě bude pasta jemně pěnit a kokosový olej dezinfikuje a léčí vaše ústa. Přidávat do pasty můžete také esenciální oleje či stévii pro lehce sladkou chuť. Tu ocení především děti.

Recept na domácí zubní pastu

Připravte si 6 polévkových lžic kokosové oleje a 6 lžic jedlé sody, přidat můžete až 15 kapek esenciálního oleje. Do pasty se skvěle hodí máta peprná, eukalyptus, skořice, hřebíček, rozmarýn, citron či pomeranč. Můžete esenciální oleje podle chuti také míchat, například pomeranč s hřebíčkem či rozmarýn s citronem. Záleží jen na vaší chuti, která vám sedne.

Výhody esenciálního olejepastu

Kromě toho, že esenciální oleje dodají vaší pastě zajímavou chuť a vůni, jsou také velmi zdravé. Víte, jakým způsobem léčí vaši dutinu ústní?

  • Máta peprná vaše ústa silně dezinfikuje.
  • Skořice působí proti plísním, má antibakteriální, antivirotické a protizánětlivé účinky.
  • Stejně jako skořice je na tom také eukalyptus a citron.
  • Hřebíček je silný antioxidant, působí také proti bakteriím, virům a plísním.
  • Pomeranč působí antisepticky a je také silným antioxidantem.
  • Rozmarýn vás chrání proti plísním, bakteriím a virům.

Použít můžete také olej z neem či tea tree olejíček. Tyto oleje pomáhají zpevnit vaše dásně. Stačí přidat do základního receptu 6-8 kapek oleje. Základní recept můžete různě měnit. Kokosový olej můžete nahradit olejem sezamovým. S domácky vyrobenou zubní pastou se již o své zuby nemusíte bát a vaše ústa budou vždy vonět podle toho, jaký esenciální olej si zvolíte.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button