Jaké vitamíny jsou klíčové pro zdraví a krásu každé ženy
Některé vitamíny jsou pro podpory ženské krásy a zdraví opravdu klíčové. Nejsou-li součástí vaší stravy či jejich ve stravě nedostatek, může se to projevit na vzhledu pleti, vlasů, psychické pohodě i jako nedostatečná prevence proti mnoha onemocněním. V každém životním období navíc žena potřebuje trochu odlišné spektrum vitamínů, které jí tuto část života pomohou ve zdraví přestát.
Vitamíny v těhotenství
V době těhotenství potřebuje vaše tělo zvýšené dávky některých vitamínů a minerálů a je více než vhodné na tuto skutečnost brát ohled. Důležité je myslet především na zvýšený příjem vitamínu D, kyseliny listové a vitamínu A. Vitamín D je totiž klíčovým pro správný růst a vývoj kostí u dětí, podporuje vstřebávání vápníku i imunitní systém. Zdrojem vitamínu D jsou nejen sluneční paprsky, ale i ryby či rybí tuk.
Kyselina listová se postará o správný růst zárodečných tkání během těhotenství, je pro vás opravdu důležitá. Spotřeba kyseliny listové během těhotenství by měla být více než 400 µg na den, ideálně až 550 µg. Na dostatečný přísun vitamínu A je nutné dbát po celou dobu těhotenství.
Vitamíny v době menopauzy
Období menopauzy je pro mnohé ženy náročné a přináší mnoho změn. Menopauza přináší změny týkající se stránky psychické a fyzické. Dbát byste měli především na zvýšený příjem vitamínu D a vápníku, které poslouží jako prevence při úbytku kostního minerálu u žen po padesátce. Vápník má na starost správnou srážlivost krve, udržuje také zdravý stav kostí a zubů. Díky vitamínu D se bude vápník správně vstřebávat a tělo jej bude vhodně využívat.
Zdraví a krása v každém věku
Pravidelné dávky vitamínů jsou však klíčové v každém věku, ať je vám 20, 40 nebo 50. Bez nich bude vaše pleť rychleji stárnout, nebude odolná vůči vnějším vlivům a nedostatek vitamínů se podepíše i na kondici vašich vlasů, nehtů a vzhledu celkově. Jak jednotlivé vitamíny přispívají ke krásnému a zdravému vzhledu?
- S vitamínem A nikdy neprohloupíte. Udržuje v dobré kondici zrak, imunitní systém i pokožku.
- Vitamín B2 chrání vaše buňky před oxidativním stresem, který mají na svědomí volné radikály. Díky vitamínu B2 funguje nervová soustava tak, jak má, podobně také metabolismus a dochází ke snížení únavy a pocitů vyčerpání.
- Trápí vás změny nálad? Myslete na konzumaci vitamínu B6, který podporuje správné funkce nervového systému, imunitního systému a přispívá k normální psychické činnosti.
- Podobně také vitamín B7, který podporuje činnost nervové soustavy, podporuje zdravý vlasů, pokožku i sliznic. Díky němu bude vaše pleť i vlasy zdravé a plné síly.
- Vitamín C je nejen skvělým pomocníkem v zimním období, jeho přísun je klíčový po celý rok. Podpora imunity, správná tvorba kolagenu, zdravá pokožka, to vše má vitamín C na svědomí.
- Nesmíme opomenout ani již výše zmíněný vitamín D, který podporuje vstřebávání vápníku, fosforu, udržuje zdravé kosti, svaly i zuby. Snižuje také riziko roztroušené sklerózy, artritidy či různých druhů rakovin. Podílí se také snížení symptomů spojených s PMS.
- Vitamín E je zázrakem pro vaši krásu. Jedná se o antioxidant, který chrání buňky před volnými radikály.
Péče zevnitř i zvnějšku
Pečovat o vaši krásu můžete samozřejmě pomocí krémů, masek či nejrůznějších gelů obsahující řadu vitamínů a minerálních látek. Nezapomínejte však na to, že nejvíce pleť, vlasy, nehty a váš organismus vyživujete vnitřně, tedy správně zvolenou stravou, pravidelnou hydratací a také pravidelným kvalitním spánkem. I když budete používat dennodenně krémy s obsahem vitamínu E, nikdy to nenahradí sílu, kterou budou mít mandle, slunečnicová semínka, olivový olej, hrášek, rajčata apod. ve vaší stravě.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos