KrásaPrevenceRady a tipy

Trápení zvané „mastné vlasy“

Vlasy jsou jedna z prvních věcí, které si na druhém člověku všimneme. Proto se o nich někdy hovoří jako o „koruně krásy“. Ale ne každý je má krásné jako z reklamy na šampon či barvu.
Problémy s vlasy jsou různé – mohou být jemné, suché, lámavé, s lupy ale také rychle se mastící. Nikdo z nás nestojí o splihlé vlasy bez objemu. Rychle se mastící vlasy trápí velkou část naší populace. Po umytí jsou krásné jen chvíli, ať se snažíme sebevíc.

Proč se vlasy mastí?

Vlas sám o sobě žádný maz neprodukuje. Lidé, trpící nadměrnou mastnotou vlasů mají problém s vyšší produkcí mazu na pokožce hlavy. Vlas slouží pouze jako vodič, který se snaží nadměrné množství mazu absorbovat.

Nejčastější příčiny mastných vlasů

  • hormonální poruchy
  • stres
  • genetické dispozice
  • používání nevhodných vlasových přípravků
  • špatná péče
  • chybné stravovací návyky

Jak vyzrát na mastné vlasy

Upravte stravu – do jídelníčku zařaďte dostatek vitamínu B (především B2 a B6), který nepřímo reguluje produkci mazových žláz (fazole, drůbeží a rybí maso, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu). Dejte pozor na tučná jídla a potraviny s vysokým obsahem konzervačních látek. Dodržujte pitný režim.
Správná péče o vlasy – omezte úpravy vlasů horkým vzduchem, neoplachujte vlasy příliš horkou vodou, používejte vlasovou kosmetiku a šampony určené pro mastné vlasy, také není vhodné vlasy často česat a sahat si do nich rukama.

Domácí vlasová kosmetika

Kopřivová tinktura – 1 poléková lžíce kopřivových listů a kořene se naloží do sklenice se 45 % lihem a nechá se na slunném místě 14 dní louhovat, poté se scedí a zředí čtvrt litrem vody. Používá se k masírování do pokožky hlavy.
Heřmánkové oplachy – teplým, ne horkým, odvarem z heřmánku oplachujte vlasy. Heřmánek vysušuje a tím může pomoci v boji s mastnými vlasy.
Šťáva z citronu – vymačkejte  šťávu ze 2 citronů, vmasírujte do pokožky hlavy a nechte 20 minut působit, poté opláchněte vodou. Citron působí protizánětlivě a stahuje póry produkující maz.
Bylinky – je mnoho bylinek, které mohou pomoci v boji proti mastným vlasům. Vyzkoušet můžete odvary, nebo vybírejte šampony, které obsahují alespoň jednu z těchto bylin – šalvěj, kopřiva, heřmánek, podběl, rozmarýn, přeslička, fenykl, hřebíček či mořské řasy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button