Prevence

Kurkumin: Jaké zdravotní výhody skrývá konzumace kurkumy?

V dnešní době se kurkuma stala velmi oblíbeným kořením. Tušíte proč? Nejenže dodává jídlu skvělou chuť a dokonalou barvu, ale je velmi přínosná pro váš organismus. Kurkuma obsahuje kurkumin, který má silné protizánětlivé a antioxidační účinky a je hlavní důvodem, proč byste kurkumu měli do svých jídel přidávat. 

Co je kurkumin?

Kurkumin je žlutým až oranžovým přírodním barvivem. V čisté formě se vyrábí extrakcí z oddenků různých rostlin, které jsou z rodu kurkuma. Používá se jako přidaná látka zbarvující potraviny a najdete ji pod kódem E 100. Primárním zdrojem je tedy kurkuma, silně léčivá rostlina. Kurkumu můžete používat nasušenou a rozemletou ve formě koření. Kurkumin má pozitivní účinky na váš mozek a chrání před vznikem zánětu v těle.

Účinky kurkuminu

  1. snižuje riziko vzniku zánětu v těle
  2. podporuje zdraví pokožky
  3. reguluje hladinu cukru v krvi
  4. chrání proti vzniku rakoviny
  5. zlepšuje duševní zdraví
  6. chrání před vznikem krevních sraženin
  7. zmírňuje bolesti kloubů
  8. snižuje hladinu cholesterolu
  9. detoxikuje organismus
  10. zvyšuje kognitivní funkce

Chrání před vznikem zánětu v těle

Zánět je běžná imunitní reakce, která pomáhá chránit tělo před nemocemi a infekcemi. Chronický zánět v těle může být závažným problémem. Stojí za vznikem chronických onemocnění, jako je rakoviny, srdeční onemocnění a cukrovka. Kurkumin pomáhá snížit riziko vzniku zánětu v těle, jelikož blokuje aktivitu některých enzymů, které se podílejí na zánětlivém procesu.

Podporuje zdraví pokožky

Díky svým protizánětlivým a antioxidačním účinkům pomáhá pravidelná dávka kurkuminu ve vaší stravě udržovat vaši pokožku zdravou. Kurkumin pomáhá neutralizovat volné radikály, aby zabránil poškození buněk. Pomáhá urychlit hojení ran a podporuje ukládání kolagenu. Pomáhá také v léčbě kožních problémů, které se pojí se zánětem.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi může znamenat vážné riziko pro vaše zdraví. Z krátkodobého hlediska se projevuje příznaky jako při diabetu, zvýšenou žízní, únavou a neúmyslnou ztrátou hmotnosti. Vysoká hladina krevního cukru po delší dobu však může znamenat další nebezpečí včetně poškození nervů, horší hojení ran a zraku. Kurkumin vám pomůže udržovat normální hladinu cukru v krvi. Kurkumin působí na snížení produkce glukózy a stimuluje její absopci, také sekreci inzulínu ze slinivky břišní.

Chrání proti vzniku rakoviny

Složení vaší stravy má samozřejmě velký vliv na to, jaký život prožijete. Pokud do své stravy zařadíte potraviny, které mají protizánětlivé účinky, budou vás preventivně chránit před vznikem rakoviny v těle, a tak je to také s kurkuminem.

Vliv na duševní zdraví

Kurkumin může pomoci i vašemu duševnímu zdraví a léčit stavy, jako je deprese a úzkost. Kurkumin snižuje příznaky deprese i úzkosti.

Chrání před vznikem krevních sraženin

Tvorba krevních sraženin může být pro mnohé osoby velkým problémem. Dokonce to vše může vést k mrtvici či plicní embolii. Chraňte se proti vzniku krevních sraženin s pomocí kurkuminu.

Zmírňuje bolesti kloubů

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění, které je doprovázeno příznaky, jako je bolest, ztuhlost a otoky kloubů. Pomoci vám může kurkumin, který obsahuje množství antioxidantů a má protizánětlivé vlastnosti.

Koriguje hladinu cholesterolu v krvi

Vysoká hladina cholesterolu je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik srdečních onemocnění. Kurkumin pomáhá pečovat o vaše srdce tím, že udržuje hladinu cholesterolu pod kontrolou.

Detoxikuje organismus

Vaše tělo má silný detoxikační systém: Vaše plíce pomáhají vylučovat oxid uhličitý, vaše játra vyplaví toxiny, ledviny filtrují krev a vaše střeva extrahují živiny z potravy a vylučuje odpadní látky. Ačkoli tento systém funguje dobře, existuje spousta způsobů, jak svému tělu pomoci a účinněji se zbavit nebezpečných toxinů a bakterií z vašeho těla. Podpořit detoxikaci můžete s pomocí kurkuminu.

Zvyšuje kognitivní funkce

To, co jíte, má velký vliv i na zdraví vašeho mozku a jeho funkce. Nezdravé potraviny vašemu mozku neprospějí. Dopřejte si ve vaší stravě kurkumin, který podpoří zdraví vašeho mozku.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button