Prevence

Přečtěte si toto, než se pustíte do 10denní očisty šťávami

Určitě už jste slyšeli o očistě ovocnými a zeleninovými šťávami a možná také neodoláte a chcete tuto „zázračnou“ kúru vyzkoušet sami na sobě. Předtím, než se do toho ale pustíte, je důležité, abyste pochopili, o co se vlastně jedná.

Co je očista šťávami?

Pokud o tomto detoxu slyšíte poprvé v životě a neznáte odšťavňování, toto je přesně to, co potřebujete vědět. Ovocná šťáva je poněkud kontroverzní dieta a detoxikační metoda, při které člověk konzumuje pouze surové ovoce a zeleninu po dobu několika dní, nejčastěji 10. Myšlenka je taková, že když se zdržíte pojídání zpracovaných potravin, dáte tělu dostatek času k vyplavení toxinů a doplnění živin.

Odšťavňuje se už po staletí, tato metoda si však popularitu získala až v 70. a 80. letech 20. století, kdy bylo vydáno mnoho časopisů, knih i článků na toto téma. Popularita odšťavňování dosáhla svého vrcholu v posledních několika letech, protože nedávné výzkumy naznačují, že by mohla mít silné léčebné účinky.

Jak to vydržet?

Šťávový detox je první den docela snadný. Dokud máte zásobu chutných receptů, dá se to zvládat. Po dvou až třech dnech se však věci začínají komplikovat, a vy byste udělali cokoli pro masitý burger nebo sladkou misku zmrzliny.

Chcete-li odolat pokušení, měli byste se řídit následujícími tip:

Za prvé je dobré si najít někoho, kdo do tohoto detoxu půjde s vámi. Může to být kolega z práce, sourozenec nebo partner; jednoduše někdo, kdo vás bude podporovat a motivovat.

Za druhé odstraňte co nejvíce pokušení. Tj. vyčistěte svou spíž a ledničku od nezdravých dobrot a nechoďte naučenou trasou domů z práce, jestliže si v jistém krámku vždy dopřejte párek v rohlíku nebo čokoládovou koblihu.

Třetím tipem je hýčkání v ostatních oblastech, například si zajděte po práci na manikúru nebo ke kadeřnici. Nejen že se budete cítit dobře, ale za svou výdrž si přece zasloužíte odměnu, ne?

Výhody

Jaké jsou přínosy tohoto detoxu? Jedna z prvních věcí, kterých si už od druhého dne všimnete, je, že se cítíte lépe. Budete se probouzet s větší energií, nebudete pomalí a jestliže trpíte určitou chronickou bolestí, bude vám lépe i po této stránce. Další výhodou odšťavňování je, že rychle ztratíte veškerou vodu, kterou jste v sobě zadržovali. Není neobvyklé, že lidé za pár dní shodí i několik kg.

Vedlejší účinky a rizika

Desetidenní očista šťávami se většinou obejde bez vedlejších účinků. Podle výzkumů však některé z potenciálních negativních příznaků zahrnují neschopnost se soustředit, závratě, problémy se zažíváním, ztráta svalové hmoty a dokonce i menší deprese. Většina lidí zažívá jen několik z těchto symptomů a většinou netrvají příliš dlouho.

Vyzkoušejte tyto tři recepty, aby se vám lépe začínalo:

Zelená šťáva

Na 2 smíchejte ½ hrnku čerstvé petrželky, 3 hrnky špenátu, šťávu z ½ citronu, 2 nakrájené střední hrušky a 6 dílků řapíkatého celeru. Můžete přidat i led. Rozmixujte a podávejte.

Protizánětlivá šťáva

Do mixéru vložte 4 dílky řapíkatého celeru, ½ okurky, 1 hrnek ananasu, ½ zeleného jablka, 1 hrnek špenátu, šťávu z 1 citronu a 1 kousek zázvoru. V případě potřeby přidejte vodu a rozmixujte.

Proti celulitidě a tukům

Na tento lahodný nápoj budete potřebovat šťávu z 5 grepů, z 1 citronu a 2 limetek, potom ¼ středního ananasu a hrst zázvoru nakrájeného na kousky. Vše rozmixujte a můžete konzumovat.

Zdroj

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button