OstatníPrevence

Pozor, tato sluchátka likvidují váš sluch!

Myslíte si, že vám sluchátka pro poslech hudby neublíží? Možná byste měli přemýšlet o alternativách – mají více nevýhod, než výhod!

Velmi často lidé volí malá sluchátka do uší, protože jsou praktická. Spojují zvuk z mp3 přehrávače nebo telefonu do vašeho ucha. Pokud je váš důvod pro koupi malých sluchátek cena, protože jsou levnější, než tak velká, raději zainvestujte.

Nevýhody

Výzkumy ukázaly, že malá ušní sluchátka jsou hlavní příčinou oslabení sluchu u dětí a dospívajících. Každý z nás má nějaké malé chloupky v uších, ale je tu i hlemýžď – obojí je používáno k přenosu zvuku do mozku. Příliš hlasitý zvuk poškozuje řasinky a sluchové ústrojí. Váš sluch se tak stává slabší a slabší a chybou může být právě i hlasitý poslech hudby v mládí.

Sluchátka snižují možnost „změkčení“ zvuku a je těžší kontrolovat jeho sílu, než v případě standardních kvalitnějších sluchátek.

Přímý tok zvuku může v uších poškodit ušní bubínky. Pokud posloucháte zvuk na 75% (to je kolem 85 decibelů) můžete si sluch postupně poškozovat. Poškození sluchu při nižších frekvencích nepoškozuje sluch takovou měrou. Také mnozí tvrdí, že zvuk má lepší kvalitu při poslechu hudby do velkých sluchátek.

Někteří lidé však zažili problémy s ušní infekcí. Lékaři tvrdí, že kumulace ušního mazu a vliv na vznik ušních chorob je právě při používání ušních sluchátek.

Na co byste si měli dávat pozor

Pokud uslyšíte zvonění nebo hučení v uších z nějakého vzdáleného zvuku, je zde možnost, že je váš sluch již částečně poškozen. Měli byste navštívit svého lékaře, když máte v uších nahromaděný ušní maz, který blokuje přenos zvuku.

Sluchátka alias ušní špunty nejsou nebezpečné, ale musíte dodržovat určitá pravidla. Sledujte úroveň hlasitosti, to je první věc, to platí pro všechny druhy sluchátek. Raději mějte úroveň poslechu pod 60 % a udělejte si po hodině poslechu hudby přestávku. Sluchátka byste neměli mít v uších déle, než onu zmiňovanou hodinu. V některých sluchátkách jsou protihlukové blokátory, např. iPod s možností omezení zvuku.

Když máte sluchátka v uších je potřeba dodržovat také hygienu. Rozhodně je nikomu nepůjčujte, protože bakterie a infekce z uší je takto snadno přenosná. Rovněž se doporučuje sluchátka čistit bavlněným hadříkem s trochou alkoholu nebo nějakým dezinfekčním přípravkem. Už jste se rozhodli, jaký druh sluchátek budete používat?

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button