Prevence

Rutin: Flavonoid důležitý pro zdraví srdce a mozku

Jistě jste již od svých prarodičů či rodičů slyšeli, že jsou jablka nesmírně zdravá a jedno jablko denně vás udrží daleko od doktorů. Musíme jim dát za pravdu a upozornit na důležité spektrum živin, které jablka obsahují. Celkově mají na lidské zdraví mnoho příznivých účinků. Obsahují také tolik důležitý rutin!

Jablko každý den

Rutin je flavonoid, který se nachází v některých potravinách, například v jablkách, fících, ve většině citrusových plodů, v pohance či zeleném čaji. Podobně jaké ostatní druhy flavonoidů má rutin silné antioxidační, a tady i protizánětlivé, účinky. Používá se jako preventivní lék a posila krevních cév, zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a příznaky artritidy. Má také schopnost podporovat produkci kolagenu a pomáhá organismu správně vstřebávat vitamín C. Název tohoto flavonoidu pochází z názvu rostliny Ruta graveolens, která ho také obsahuje.

Top 7 zdravotních výhod rutinu

  1. Zlepšuje zdraví srdce
  2. Zmírňuje příznaky artritidy
  3. Bojuje proti rakovině
  4. Chrání proti metabolickým onemocněním
  5. Chrání zdraví mozku
  6. Zabraňuje nadměrnému krvácení
  7. Zlepšuje krevní oběh

Podpora zdraví srdce

Pokud jde o zdraví srdce, nedávný výzkum naznačuje, že rutin může pomoci udržet pružnost krevních cév, snížit křehkost krevních cév, nižší kapilární propustnost a zabraňuje komplikacím způsobených hypertenzí.

Zmírňuje příznaky artritidy

Tento antioxidant má schopnost inhibovat akutní a chronický zánět. To z něj dělá potenciální přirozenou léčbu artritidy. Bylo také zjištěno, že rutin je schopen snížit nadprodukci volných radikálů při revmatoidní artritidě. Navíc laboratorní studie z roku 2017 publikovaná v časopise Farmakologie, zjistila, že rutin zlepšuje tvorbu tkáně na povrchu kloubu, brání erozi chrupavky a kostí a léčí zánět. To naznačuje, že má ochranný účinek proti revmatoidní artritidě.

Bojuje proti vzniku rakoviny

Rutin může sloužit jako terapeutické činidlo pro boj s rakovinou kvůli svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům. Rovněž bylo prokázáno, že vykazuje protinádorové účinky proti řadě různých typů rakoviny, včetně leukemie, rakoviny tlustého střeva, melanomu, rakoviny jater či plic. 

Chrání před metabolickým onemocněním

Výzkum ukazuje, že rutin nám může chránit před rozvojem metabolického syndromu ve stáří. Ve výzkumech bylo zjištěno, že podávání rutinu léčí metabolickou dysfunkci, která souvisí se stárnutím, léčí zánět, chrání před oxidativním stresem atd. 

Chrání zdraví mozku

Výzkum naznačuje, že rutin má ochranné účinky proti poškození mozku a poškození způsobeným věkem. Pomáhá také podpořit zdraví mozku díky jeho protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem.

V roce 2018 výzkum publikovaný v Oxidative Medicine a Cellular Longevity naznačil, že tento bioflavonoid slouží jako slibná neuroprotektivní sloučenina pro léčení neurodegenerativních onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy nemoci. Vědci se domnívají, že chrání zdraví mozku, zlepšuje aktivitu antioxidačních enzymů a obnovuje činnost mitochondriálních komplexních enzymů v našich buňkách.

Zlepšuje krevní oběh

Rutin je znám především svou schopností posilovat krevní cévy a zlepšovat krevní oběh. Používá se jako prevence výskytu křečových žil, hemeroidů a předcházejí hemoragických mozkových příhod.

Nejlepší zdroje rutinu

Nejlepšími zdroji rutiny jsou jablka, pohanka, kapary, olivy, zelený čaj, ginkgo biloba, fíky, cibule, grepy, třešně, meruňky, švestky, pomeranče či černé olivy. 

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button