PrevenceZdraví

Vše o fenyklovém čaji – jaké zdravotní přínosy má a kdo by se mu měl vyvarovat – 1. část

Fenykl je známou bylinnou již z dob starých Řeků. Jimi byl hojně využíván během tradičních rituálů a oslav přírody. Ve starověkém Egyptě, Indii a Číně se jím dokonce léčilo kousnutí hadem a hmyzem. Dnes ho využívají především ti, kdo mají špatné trávení a problémy s plynatostí. Jaké ale další přínosy užívání tohoto čaje přináší?

Léčba pálení žáhy

Jedním z nejčastějších aplikací fenyklu je potlačení pálen žáhy. Při tomto problému se doporučuje jeden šálek denně, či žvýkat semena fenyklu. Látky v něm obsažené pomohou mírnit nepříjemné projevy a pálení.

Ženské zdraví

Fenykl obsahuje těkavé oleje, které mají podobné vlastnosti jako ženský hormon estrogen. Tradiční čínskou medicínou je proto používán k léčbě hormonálních problémů. Má se za to, že užívání této byliny také zvyšuje libido a stimuluje tvorbu mléka u kojících žen. Využít ho můžete i během bolestivé menstruace. Fenykl totiž dokáže zmírnit příznaky PMS, jako jsou menstruační křeče a nevolnost. Hravě si poradí i s příznaky menopauzy.

Zlepšení trávicího zdraví

Fenykl je často nabízenou bylinou proti křečím způsobených špatnou funkcí trávicího traktu. Esenciální oleje fenyklu pomáhají trávit těžko stravitelné potraviny, uvolňují nafouklé břicho spojené s plynatostí a pomáhají potlačit příznaky syndromu dráždivého tračníku.

Fenykl

Boj s vnitřními parazity

Pití fenyklového čaje snižuje hladinu kyseliny v žaludku a ve střevech. Díky tomu se tělo snáze zbaví bakterií a parazitů žijících právě v tomto prostředí.

Pomocník při kolice

Kolika je velmi nepříjemné onemocnění, které dokáže doslova paralyzovat člověka. Kolikou trpí především děti, kterým se bolest stále vrací. Fenykl je bylinnou vhodnou i pro dětskou populaci, a proto je tento čaj nejlepším pomocníkem.

Čištění krve

Fenyklový bylinný čaj zvyšuje zdravý průtok moči a chrání tak játra před poškozením alkoholem, či žloutenkou. Látky ve fenyklovém čaji zlepšují také funkci ledvin, podporují čištění krve a preventivně působí před vznikem ledvinových kamenů.

Hubnutí

Nejčastějším důvodem, proč se vám zastavila ručička na váze, bývá zadržování vody tělem. Snížit toto zavodnění můžete pomoci fenyklového čaje, který mimo jiné také zrychlujete metabolismus. Díky tomu dochází ke snadnějšímu spalování tuku, snížení celulitidy a regulaci chutí k jídlu.

Pokračování ve 2. části.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button