JídloPrevenceZdraví

Alzheimerova choroba a demence – jde těmto onemocněním přecházet?

Většina z nás věří, že demence je nemoc, které se ve stáří nevyhne nikdo z nás. Ačkoliv se vcelku běžně vyskytuje u lidí nad 65 let, nemusí se brát jakou součást stáří. Ve skutečnosti jde malými změnami v životním stylu demenci předejít. A stejné je to i s Alzheimerovou chorobou. Existuje totiž spousta činností a potravin, které podporují kognitivní schopnost člověka, tedy myšlení, a udržují ho konstantní i ve stáří. Jakou cestou se tedy vydat, abychom se ve stáří těmto onemocněním vyhnuli?

Změny v jídelníčku

Pokud vás nic nemůže donutit k tomu, abyste se vzdali nezdravých jídel, jako jsou hamburgery, slazené limonády, sladkosti a jiné, možná vás přesvědčí fakt, že jídlo, které přijímáte, velmi ovlivňuje i funkci mozku. Nedávná studie zjistila, že strava bohatá na tuky a kalorie byla jedním ze spouštěčů Alzheimerovy choroby. V další studii bylo prokázáno, že lidé s nezdravým jídelníčkem (postaveným především na živočišných tucích) měli až dvojnásobně zvýšené riziko vzniku demence oproti lidem, kteří měli vyvážený jídelníček.

Demence se často spojuje i s obezitou, a proto chcete-li mít zdravý mozek i ve stáří, vsaďte na vyvážený jídelníček plný čerstvých zdravých potravin.

Přidejte do svého jídelníčku ovocné a zeleninově šťávy, které obsahují vitamíny podporující funkci mozku.

Vitamíny a minerály

Vitamíny jsou pro lidský organismus potřebné především pro jeho správné fungování, mozek nevyjímaje.

Vitamín B

Lékaři tvrdí, že zvýšený příjem vitamínu B3 dokáže oddálit demenci. Tento vitamín se běžně vyskytuje v mase, kávě, čaji a luštěninách. Podobně působí i vitamín B12, který nalezneme v makrele, sýrech a vejcích. V případě, že preferujete veganskou stravu, měli byste tento vitamín doplnit uměle, či do jídelníčku zařadit sójové výrobky a cereálie obohacené o B12.

Vitamín K

Dalším vitamínem, který dokáže potlačit Alzheimerovu chorobu, je vitamín K. Nalezte ho ve špenátu, kapustě, brokolici a zelí. Doporučená denní dávka je jeden šálek této zeleniny.

Vitamín D

Lékaři tvrdí, že demence se začne projevovat spíše u lidí, kteří trpí deficitem vitamínu D. Ten, jak je známo, získáváme z pobytu na slunci. V těle vitamín D produkuje chemické látky, které stimulují funkci buněk v mozku. Kromě sluníčka můžete do jídelníčku zařadit také makrelu, lososa, tuňáka, mandlové a sojové mléko, nebo houby.

Železo

Nedostatek železa může vést k postupné destrukci mozkových buněk a podpořit tak projevy demence. Pro doplnění tohoto minerálu byste v jídelníčku neměli zapomínat na fazole, listovou zeleninu a červené maso. Je potřebo ho však udržet v potřebné hladina. Neplechu totiž způsobuje i vysoké množství železa v těle.

Mořské plody a ryby jsou skvělou potravou pro mozek.

Na co v jídelníčku nezapomínat

Existuje mnoho potravin, které podporují mozkovou činnost. Mezi ně patří například ovocné a zeleninové šťávy. Důležité jsou také ryby, především mořské (makrela, losos, tuňák), které obsahují omega-3 mastné kyseliny chránící mozkové buňky před poškozením. Dále je vhodný olivový olej, celozrnné výrobky a kuřecí maso.

Při kořenění omezte sůl a cukr, které zvyšují riziko vzniku těchto onemocnění. Spíše se zaměřte na bylinky, které mají opačný účinek. Vhodná je kurkuma, šalvěj, nebo skořice.

Omezte červené maso i maso obecně. Do jídelníčku by mělo být zařazeno maximálně 3–4 krát týdně.

Trénujte mozek

Stejně jako každá jiná část vašeho těla, i mozek potřebuje být fit. Dopřávejte mu proto každodenní stimulace. Je vědecky dokázáno, že lidé pracující kognitivním způsobem (zapojují do své práce mozek) mají mnohem nižší riziko demence. A jak podpořit mozkovou činnost? Učte se něčemu novému, třeba jazyku. Hrajte na hudební nástroj, díky čemuž se zvýší vaše kapacita mozku. Luštěte křížovky a rébusy a meditujte.

Sport a meditace je skvělé nejen pro vaše tělo, ale i pro správnou funkci mozku.

Buďte zdraví

Zdraví se netýká jen lidské schránky, ale i duševní. Proto se snažte vyhýbat stresu. Více se smějte a buďte na místech, kde vám je dobře. Dopřávejte si dostatečný přísun spánku, nezapomínejte pravidelně cvičit. A hlavně se vyhněte návykovým látkám, jako jsou cigarety a alkohol.

Mít zdravé tělo vede ke zlepšení všech jeho funkcí, včetně mozkové činnosti. Pokud budete žít zdravým životním stylem, nemusíte se mentálního onemocnění ve stáří bát.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button