JídloMinerályPrevenceVitamíny

Máte na zahradě černý rybíz? Sklenice této šťávy denně zlepšuje paměť

Sezóna černého rybízu je v plném proudu. Babičky z něj připravují marmelády, bublaniny a přidávají ho do ovocných šťáv. Smoothie, džus či šťáva z černého rybízu, kromě toho, že chutná skvěle, zlepšuje zdravotní stav vašeho mozku a bojuje proti mnoha zdravotním problémům. Měli byste vědět, že hlavním činitelem přinášejícím zdravotní výhody je sloučenina antokyanů. Jedná se o přírodní pigment nalezený v černém rybízu a jiných lesních plodech.

Stimulace mozku

Nedávná studie publikovaná v časopise Journal of Functional Foods uvádí, že na základě fakt vědců z Nového Zélandu z ústavu pro výzkum bylin a potravin spolu s jejich kolegy z britské univerzity North Umbrie, bylo zjištěno, že šťáva z černého rybízu stimuluje mozek a zlepšuje jeho zdravotní stav.

Výzkum účinků šťávy z černého rybízurybíz

Skupina výzkumníků sledovala 36 lidí ve věku od 8 do 35 let více, než tři týdny. Každý účastník musel pít přibližně 140 ml rybízové šťávy denně. Na konci studie byli odborníci velice překvapeni. Zjistili, že pravidelné užívání rybízové šťávy má pozitivní vliv na kognitivní schopnosti účastníků.

Zdravotní přínos černého rybízu

Bobule černého rybízu obsahují mnoho vitamínů, kromě vitamínu C je to komplex vitaminu B (B1, B2, B3, B5, B6) a provitamín A, dále také vápník, železo, mangan, draslík a zinek. Černý rybíz je mnohem zdravější, než červený a bílý, jelikož obsahuje až 3 krát více vitamínu C, má vysoký obsah rutinu – ten zlepšuje stav cévních stěn. Pomáhá při problémech s křečovými žilami, křehkosti a lámavosti cév. Šťáva z černého rybízu posiluje váš organismus a chrání proti nachlazení a chřipce. Je skvělou prevencí, která příznivě ovlivňuje zrak. Užívat můžete nejen plody, ale také listy. Jednoduše si z nich připravíte nálev. Ten léčí průjem, snižuje krevní tlak a používá se při zánětech ledvin a močových cest.

 Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button