Jídlo

Recept: Paleo-cuketové brownies, které nikdy nezklame

I do koláčů a jiných dezertů lze přidat zdravé složky či jejich základ přiklonit více ke zdravým ingrediencím. Podobně je na tom dnešní recept: cuketové brownies, které si zamilují i vaše děti. Tento recept neobsahuje žádnou mouku, je bezlepkový a také nízkotučný. Dopište si do své domácí kuchařky další zdravý recept, který obsahuje sezónní cuketu. 

Cuketa v pokrmech

Cuketa je oblíbená díky nízkému glykemickému indexu a dopřát si ji mohou všichni, kteří si hlídají váhu, snaží se z hubnout či nechtějí příliš měnit hladiny cukru v krvi. Cuketa se tedy může stát součástí diet, jelikož obsahuje velkou část vody a vlákniny, která nejenže pečuje o trávicí trakt, ale také přináší pocit nasycení. Cuketu si můžete dopřát i syrovou, opečenou či lehce osmahnutou. Čím méně ji tepelně upravujete, tím více si zachovává své původní nutriční hodnoty. Skvěle chutná naložená a poté ogrilovaná či zapečená s rajčaty a bazalkou.

Co vašemu zdraví cuketa přináší?

Cuketa není jen tak obyčejnou zeleninou. Je bohatá na množství vitamínů skupiny B. A proč jsou pro naše tělo vitamíny skupiny B důležité? Jsou skvělým pomocníkem, který udržuje vaši nervovou soustavu ve skvělé formě, působí na paměť a má antidepresivní účinky. Pravdou je, že pravidelná konzumace cukety má vliv na nižší hladinu stresu. Cuketa je též skvělým lékem na překyselený organismus, jelikož je zásaditá a pečuje o acidobazickou rovnováhu ve vašem těle. Další výhodou konzumace cukety je detoxikace organismu. Cuketa je totiž bohatá i na draslík, který pomáhá vylučovat škodlivé látky z těla.

Pro těhotné i nemocné cukrovkou

Díky již zmíněnému nízkému glykemickému indexu je cuketa vhodná pro osoby, které mají problémy s cukrovkou. Jelikož nemá cuketa žádnou velmi výraznou specifickou chuť, je vhodné ji použít i jako zahuštění do polévek a omáček, čímž se vyhnete mouce. Zapomínat bychom neměli ani na těhotné ženy, které cuketu ve svém jídelníčku také jistě ocení. Cuketa totiž obsahuje kyselinu listovou, která má vliv na správný vývoj nervové soustavy plodu a snižuje riziko potratu.

Co je to brownies?

Brownies je ten správný dezert pro všechny milovníky čokolády a sladkého. Původně je to velmi sladký čokoládový dezert, který se v mnohých obměnách již dnes peče po celém světě. Klasické brownies se skládá z pořádné dávky čokolády, másla, vajec, cukru, mouky a prášku do pečiva. Náš recept je však zdravější obměnou na klasické brownies, kterému však nechybí čokoláda, ani typická měkčí konzistence s jemnou krustou. Vyzkoušejte si upéct brownies podle tohoto receptu.

Recept na cuketové brownies

čas přípravy: 45 minut
porce: 12

  • ½ šálku mandlového másla
  • 1 zralý banán
  • 1 vejce
  • ¼ hrnku javorového sirupu nebo medu
  • ¼ hrnku neslazeného kakaa nebo kakaového prášku
  • 1 čajová lžička vanilkového extraktu
  • ½ lžičky sody
  • 1 střední cuketa (nastrouhaná, vymačkaná od přebytečné tekutiny)
  • ¼ šálku čokoládových hoblinek

Nejdříve si předehřejte troubu na 160 °C. Středně velký plech si vyložte pečícím papírem. Nyní si připravte mixér, do kterého přidáte mandlové máslo, banán, javorový sirup, vejce, kakao a vanilkový extrakt. Rozmixujte a směs přendejte k cuketě do větší mísy.

Přimíchejte sodu a čokoládové lupínky či hobliny. Promíchejte a vlijte do připraveného plechu. Pečte po dobu 30 minut. Poté vytáhněte z trouby a nechte 15 minut vychladnout před podáváním. Přejeme dobrou chuť!

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button