JídloPrevence

Maca peruánská: Adaptogen působící na neplodnost, stres i proti stárnutí

Královna And, maca peruánská či peruánský ženšen – to vše označuje jednu plodinu, která se v podobě prášku dostává až k nám. Už jste o ni slyšeli? Má blahodárné účinky na prostatu, používá se jako afrodiziakum a je skvělou prevencí proti stresu; navíc zvyšuje imunitu. Naučili jsme se ji přidávat do smoothie, ale objevit byste ji měli i vy, zvláště pokud vás trápí některé výše zmíněné problémy. 

Nová superpotravina

Pokud rádi objevujete nové přísady a potraviny, je maca peruánská něco pro vás. K nám se dostala z horních plošin And, tedy z oblastí Bolívie a Peru. Všimli jste si, jak se k nám poslední dobou dostávají další a další nové potraviny z Jižní Ameriky, jako jsou i chia semínka či quinoa? Maca peruánská se svým vzhledem vzdáleně podobá mrkvi, a i když je často označována jako peruánský ženšen, nemá s ním příliš společného. Do našich obchodů se dostává sušená maca, která obsahuje 10 % bílkovin a 9 % vlákniny.

Bohatství ukryté v mace peruánské

Maca peruánská je bohatá na proteiny, obsahuje až 20 druhů aminokyselin. Dopřeje vám i dávku minerálních látek, manganu, vápníku, sodíku, železa, hořčíku a fosforu a obsahuje i stopové minerály, z vitamínů obohatí vaše jídlo o vitamin B1, B2, E a C.

Účinky na váš organismus

Konzumovat macu peruánskou by měli všichni, které trápí problémy se sexuálním životem, jak s frigiditou, tak impotencí. Maca bývá totiž označována i jako peruánská viagra a má vliv na mužskou erekci a stimuluje sexuální funkce. Její vliv se týká i zvýšení libida a podpory neplodnosti a pohyblivosti spermií. Kromě toho se její účinky týkají také omlazení organismu, podporuje růst svalové hmoty a regeneraci svalů, zvyšuje imunitní funkce, bojuje proti anémii a podporuje spalování tuků. Jedním z nejcennějších vlivů na lidské zdraví je i ten týkající se snižování pocitu úzkosti a stresu. Maca peruánská je totiž účinný adaptogen, ale také působí i jako mírné afrodiziakum. Denní příjem macy peruánské by měl být 2-6 malých lžiček denně.

Co je to adaptogen?

Maca peruánská je adaptogenem, přírodní látkou, která pomáhá zvládat stresové podmínky. Adaptogeny jsou skvělou volbou pro všechny pracující a vytížené osoby, které potřebují přes den dostatek energie i bez kávy. Pomohou vám překonat únavu stres, mají vliv i na mozkové funkce, zlepšují paměť koncentraci a vytrvalost. Celkově jsou skvělou prevencí proti mnoha onemocněním, vzniku nádorů, urychlují regeneraci a zpomalují stárnutí.

Smoothie s macou

Macu peruánskou můžete přidávat do různých receptů, do smoothie, ranních kaší, salátů i muffinů.

Vyzkoušejte si připravit ranní smoothie s macou.

  • 300 ml mandlového mléka
  • zralý banán
  • 2 lžíce maca prášku
  • 2 lžíce kakaa
  • 1-2 lžíce rostlinného sirupu
  • špetka chia semínek
  • libovolně chlorella, která dodá smoothie krásně zelenou barvu

Všechny ingredience vložte do mixéru a rozmixujte dohladka. Pokud přidáte ještě jeden zmražený banán, můžete si místo smoothie připravit smoothie bowl v takto nádherné barvě. Dobrou chuť!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button