PrevenceRady a tipy

Okra – záhadná zelenina neznámého původu

Okra je kvetoucí rostlina známá v mnoha částech světa, místo jejího původu však není úplně jisté. Lze ji používat jako nakládanou zeleninu, přísadu do polévek, jako přílohu, ale také se používá na výrobu rostlinného oleje.

Nutriční hodnoty

Okra obsahuje celou řadu vitamínů (A, B, C, E, K), minerálů (vápník, železo, hořčík, draslík, zinek) a slizovitou vlákninu.

Zdravotní přínosy

Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, zlepšuje trávení, podporuje zdravou kůži, zesiluje kosti, zlepšuje kardiovaskulární systém, podporuje imunitu, snižuje krevní tlak.

Trávicí soustava

Slizovitá vlákna podporují zažívání a pomáhají potlačovatt některé problémy, jako je nadýmání nebo zácpa. Vláknina také pomáhá z těla vyloučit přebytečná cholesterol.

Zrak

Vysoký obsah vitamínu A a antioxidačních složek (beta – karoten, xanthein, lutein) podporují zrak tím, že ničí volné radikály v těle, které způsobují, kromě jiného, i degeneraci buněk. Tyto látky mohou být podpůrným prostředkem proti makulární degeneraci a šedému zákalu.

Zdravá kůže

Antioxidanty a vitamín A chrání kůži proti poškození a předčasnému stárnutí, také proti tvorbě akné či vrásek. Neutralizují volné radikály, které tato poškození způsobují.

Imunitní systém

Vitamín C stimuluje imunitní systém k tvorbě bílých krvinek, jež bojují proti cizím patogenům.

Krevní tlak a zdraví srdce

Okra obsahuje také draslík, který udržuje správnou hladinu tekutin v těle, pomáhá uvolňovat cévy a tepny, a tím snižuje krevní tlak a zátěž na kardiovaskulární systém. Snižuje se riziko srážení krve a vzniku aterosklerózy.

POZOR – okra obsahuje vysokou hladinu šťavelanů, které způsobují ledvinové a žlučníkové kameny.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button