JídloOstatníZdraví

Hřebíček není jen aromatickým kořením, jeho zdravotní přínosy jsou široké

U hřebíčku se u nás využívá zejména pro jeho voňavé aroma. Jsou ovšem také známé jeho dezinfekční účinky, působení proti bakteriím a nejen podle babských rad je hřebíček využíván ke zmírňování bolesti zubů.

Odkud pochází

cloves-488178_960_720Hřebíček je produktem stromu zvaného hřebíčkovec vonný, který roste především v Brazílii, v Africe, na ostrovu Madagaskar a zejména na Zanzibaru, což je proslulý ráj s kořením všeho druhu. Z pěstování hřebíčku se zde vytvořil solidní byznys, neboť turisté se mohou podívat na jeho pěstování na plantážích v rámci fakultativních výletů. Stromy, na kterých se hřebíček pěstuje dosahují výšky až 20 m, takže jeho sběr je velmi náročný. Hřebíček jsou vlastně usušené, nerozevřené pupeny květů stromu známého jako hřebíčkovec. Pupeny se sbírají ještě před svým rozevřením. Název byl odvozen od vzhledu, který připomíná skutečně klasický hřebík.

Čím je hřebíček prospěšný

Obsahuje velké množství silice, pryskyřice, třísloviny, flavonoidy, olej a také mangan, což je nutriční látka důležitá pro tvorbu kostí i pro metabolismus bílkovin, tuků a sacharidů. Dále obsahuje také vápník, draslík a vlákniny. Hřebíček má kromě antibakteriálních účinků také účinky desinfekční, a to při vnějším i vnitřním použití. Také pročišťuje organismus, jelikož je močopudný.

Hřebíček lze využít nejen v kuchyni, ale také pro další účely:

  • na bolesti zubů, dásní a jako podpůrná léčba paradentózy
  • na bolesti kloubů, revma a dny
  • desinfikuje špatně se hojící zranění
  • doporučuje se při střevních potížích, katarech a nevolnosti způsobené zkaženým jídlem
  • je dobrý na rýmu, záněty horních cest dýchacích, plic a dutin
  • povzbuzuje činnost srdce

Hřebíček v kuchyni

Udržuje jídlo čerstvé, jelikož jeho hlavní aktivní složkou je eugenol, který ničí bakterie a viry. Hřebíček se přidává do různých pokrmů, ale musí se s ním nakládat velice opatrně, neboť je silně aromatický. Používá se k ochucování masa, zvěřiny, zavařenin, kompotů, cukrovinek, perníku a také do ochucených nápojů, zejména svařeného vína a punče.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button