Zdraví

Nedělejte chyby: Zjistěte, jak správně užívat kurkumu

Kurkuma se v posledních letech stala číslem jedna mezi léčivými rostlinami. Její užívání nabízí velké množství zdravotních výhod, které jsou jednoznačně ohromující. Hlavní složkou v kurkumě je kurkumin, který dokáže léčit plno závažných onemocnění. Dokáže působit protizánětlivě, antioxidačně a dokonce i zamezuje rozšíření rakovinotvorných buněk. Neexistuje přirozenější a léčivějších rostlina na světě. Ale aby kurkuma správně účinkovala, je nutné vědět, jakým způsobem se má konzumovat, aby byly zachovány všechny její léčivé vlastnosti.

Kurkuma

Kurkuma je žluté, lehce pikantní koření, které se vyrábí z kořene. Nemusíte se ale namáhat se sháněním čerstvého léčivého kořene. Bohatě postačí mleté koření z obchodu.

Kurkuma je lehce rozpustná v oleji, což znamená, že pro co nejlepší absorpci zdraví prospěšných látek je potřeba kurkumu kombinovat s tukem. Nejlepším se ukázal organický panenský kokosový olej či extra panenský olivový olej.

Správné užívání

Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 1 čajová lžička kurkumy. Pro dosažení maximálních účinků léčivé kurkumy byste měli toto žluté koření konzumovat ideální každý den, nejméně však třikrát týdně. Starší osoby a děti mladší 6-ti let by měly snížit dávku na ½ čajové lžičky. Ovšem u starších lidí záleží na individualitě, pokud bude ½ čajová lžička málo, lze dávku navýšit. Pokud kurkuma způsobí zažívací potíže či jakékoliv jiné nežádoucí účinky, poraďte se o dalším užívání s lékařem.

Kurkumu byste nikdy neměli samotnou užívat na lačný žaludek a pokud trpíte žlučovými kameny, je potřeba užívání kurkumy zkonzultovat se svým lékařem. Kurkumu nekombinujte ani s protisrážlivými léky jako je aspirin nebo ibuprofen, jelikož kurkuma ředí krev.

A jaká je nejlepší forma konzumace kurkumy? Přeskočme všechny lahodné pokrmy pocházející z indické kuchyně a zaměřme se na kurkumové mléko,  známé také pod názvem zlaté mléko. Když smícháte ¼ lžičky kurkumy se šálkem teplého (ne horkého) mléka, 1 lžičkou kokosového oleje, medem a skořicí, dostanete tento lahodný léčivý nápoj. A užívání tohoto nápoje na lačný žaludek je naopak ideální.

Mějte kurkumu neustále po ruce a užívejte si léčivou sílu a lahodné aroma tohoto žlutého kořenu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

omentářů

  1. Dobrý den,můžu používat Kurkumín když beru lék na ředění krve Eliquis?Mám křečové žíly,infarkt ani mozkovou mrtvici jsem neměl.Děkuji

    1. Dobrý den, nedoporučujeme se na takové rady ptát na internetu. Svůj dotaz konzultujte s lékařem, který má kromě své kompetence také komplexní obrázek o Vašem celkovém zdravotním stavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button