Jídlo

Připravte si zdravé silvestrovské pohoštění

Hledáte inspiraci na přípravu občerstvení pro poslední den v roce?  Zkuste se pro tentokrát naladit na zdravou vlnu a opustit talíře s chlebíčky a uzeninou. Dopřejte si na svůj stůl zdravé pokrmy, které vaše chuťové pohárky také potěší. 

Zdravé alternativy

Milujete slané brambůrky, tyčinky, krekry a další dobroty? Vyměňte je za zdravější verzi, kterou si připravíte doma. Vždyť si můžete připravit zdravou verzi brambůrků. Stačí si na tenké proužky nakrájet mrkev, řepu, batáty a brambory, trochu ochutit solí a kořením a upéct v troubě. Uvidíte, že vám vzniknout brambůrky jako z obchodu. Zdravou náhražkou je i opečená cizrna, která dokonale křupe a je bohatá na bílkoviny. Používejte však cizrnu nesterilizovanou, ta ani po upečení již nekřupe. Místo klasických tyčinek si můžete připravit tyčinky špaldové, bezlepkové či hrachové. Tyto druhy mouky běžně seženete v obchodech se zdravou výživou. Zdobit je můžete různým kořením a vašemu zdraví prospějí více než průmyslově vyráběné produkty.

Malé kanapky

Na Silvestra jsou kromě chlebíčků oblíbené jednohubky. Zkuste je nahradit zdravými kanapkami ze zeleniny, ovoce, kvalitních sýrů, šunky, tofu a dalších zdravých dobrot. Kanapky jsou malé „jednohubky“, které můžete zobat. Připravit můžete například meloun obalený šunkou, mozzarelu s rajčátky, olivy se sýrem či uzeného lososa s kouskem pečiva.

Co by nemělo na stole chybět?

Na svátečním stole by jistě neměla chybět kupa nakrájené zeleniny a ovoce. Ta skvěle zasytí a ostatní dobroty budete pojídat už s větší střízlivostí. Zeleninu můžete obohatit o dip z avokáda, jogurtu či cizrny. Strávníky nalákáte na barevné variace a různé druhy ovoce a zeleniny. Nezapomínejte volit pokrmy, které si strávníci mohou dát celé do úst, ony jednohubky, které milujeme nejvíce. Nezapomeňte ani na krekry, olivy, pečenou cizrnu, malé sendviče z celozrnného chleba či nakládané kozí rohy. Vybírejte zdravé pokrmy, které potěší chuťové pohárky i organismus.

Čemu se vyhnout?

I když chlebíčky s bramborovým salátem, salámem a vajíčkem milujeme, neměli bychom to s jeho konzumací přehánět. Samozřejmě záleží také na tom, jak bramborový salát připravujete. Zda do něj přidáváte salám, vajíčka, majolku nebo volíte zdravější cestu s kořenovou zeleninou, jogurtem a čerstvými bylinkami. Bramborový salát je totiž velmi těžký pro náš žaludek a na jeho trávení vydáme dost energie, ale přijmeme také dost tuku. Všeho bychom si měli dopřávat s mírou a nic nepřehánět. Podobně je to také s konzumací masa, uzenin a tučných výrobků, také pokrmů bohatých na cukry. Na silvestrovském stole často nechybí také alkohol. Vyhněte se tzv. tvrdému alkoholu a sáhněte po sklence vína. Připijte si šampaňským a s ostatním alkoholem to nepřehánějte. Myslete na své zdraví i během vánočních svátků a neškoďte si zbytečně více, než je nutné. Přejeme jen to nejlepší do Nového roku 2018!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button