JídloPrevence

Naučte se vyhýbat palmovému oleji, ušetříte své zdraví i deštné pralesy!

Palmový olej je aktuálně velmi diskutovaným tématem a to zejména kvůli rozsáhlým požárům, které v Indonésii zakládají velké společnosti, aby vytvořily prostor pro palmu olejnou. Po celém světě probíhá intenzivní osvěta a výzvy k ukončení jeho používání. Dříve se o něm příliš nemluvilo a tak si neznalí pod jeho názvem často představili vzrostlou palmu v tropickém ráji, ze které se získá zdravý a chutný olej. Pravda je bohužel někde jinde.

1024px-Elaeis_guineensis_MS_4765

Palmový olej se získává z oplodí palem, nikoli ze semen. Všeobecně je palmový olej světově nejrozšířenějším olejem a to zejména kvůli své ceně. Jde o levnou a nezdravou surovinu, která se využívá k výrobě velkého množství potravin, ale také mýdel, šampónů, biopaliv, kosmetiky a celé řady chemických prostředků.

1024px-Palmöltanks

Proč je tak nezdravý

Palmový olej neobsahuje žádné blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze nebezpečné nasycené mastné kyseliny. Ačkoliv obsahuje i vitamín E a přírodní karoteny, příliš vysoký obsah nasycených kyselin z něj dělá tichého zabijáka. Nasycených mastných kyselin má dokonce více, než vepřové sádlo. Přispívá ke zvýšení hladiny cholesterolu, ke kornatění tepen a také ke vzniku chronických srdečních onemocnění. Zvýšením cholesterolu také výrazně zvyšuje riziko mrtvice. Přesto je součástí nespočtu produktů, které má většina rodin v domácnosti.

800px-Huile_de_palme_biologique_350g

Najdeme ho všude

Palmový olej se používá při výrobě levných brambůrků, najdeme ho v margarínech, v čokoládě, ve směsných stolních olejích, sladkých i slaných sušenkách, tyčinkách, nugetě, instantních polévkách a v mnoha dalších jídlech, kde tvoří levnou náhradu kvalitních olejů. Vaše rtěnka, směs do koupele nebo make-up možná také obsahují palmový olej.

Pokud si kupujete brambůrky s palmovým olejem, tak zpozorněte, podle výzkumu obsahují o 75% více nasycených tuků, než brambůrky vyrobené ze slunečnicového nebo řepkového oleje. Zatímco se většina přírodních olejů získává organickou cestou, palmový olej se získává za použití uhlovodíkových rozpouštědel. Zní to chutně, že? Výrobci si chválí jeho trvanlivost a stabilitu, mohou ho tedy skladovat déle, než jiné oleje, a to jim zvyšuje zisky.

cosmetics-825092_960_720

Likvidace přírody

Používáním palmového oleje se každý z nás stává přímo odpovědný za likvidaci přirozeného prostředí orangutanů, kteří žijí jen v nížinných deštných lesích na ostrovech Sumatra a Borneo. Orangutan bornejský i sumaterský se díky tomuto oleji dostali do červené knihy kriticky ohrožených druhů. Orangutani ovšem tvoří jen zlomek zvířat, která jsou každý den zabíjena kvůli masivnímu odlesňování.

orangutan-498533_960_720

Situace s palmovým olejem je ve světě na nejkritičtějším bodě v historii, tvorba plantáží pro palmový olej definitivně vymaže deštné lesy o rozloze 300 fotbalových hřišť každou hodinu. Orangutani prchající před požáry jsou jinými zemědělci považováni za škůdce a tak je často zabijí. Vědci odhadují, že tímto tempem do 10 let zcela vyhynou.

fire-1044997_960_720

Jak se vyhnout palmovému oleji

Palmový olej se sice používá téměř všude, to ovšem neznamená, že by nebylo možné se mu vyhnout. Výrobcům nejde o zdraví spotřebitelů, ale o vlastní zisk a tak najdete palmový olej i v zubních pastách, aniž byste o tom věděli. Podle průzkumů používají výrobci kolem 170 různých názvů pro palmový olej, není divu, že se často nedozvíme, že ho konzumujeme nebo používáme. Někdy ho maskují za přírodní nebo dokonce i rostlinný olej. Ukážeme si proto 6 spolehlivých způsobů, jak se mu můžete vyhnout.

  1. Sledujte složení produktů a pokud najdete zvláštní pojmenování oleje (např. přírodní olej), nebo pokud je produkt podezřele levný, je v něm pravděpodobně palmový olej.
  2. Nekupujte výrobky od potravinových gigantů (jako jsou Nestlé, Unilever a řada dalších), obsahují palmový olej. Čím je společnost větší, tím více hledá způsoby, jak na surovinách ušetřit.
  3. Pokud obsah nasycených tuků ve výrobku tvoří více, než 40 procent svého celkového obsahu tuku, obsahují téměř vždy palmový olej.
  4. Pokud ve složení najdete jakoukoliv souvislost s palmou (palmová, palmový aj.), jedná se ve většině případů o odvozeninu palmového oleje.
  5. Pokud si nejste jisti, zda výrobek obsahuje palmový olej, zadejte název produktu do svého vyhledávače spolu se slovem „palmový olej“ (nebo anglicky palm oil). Případně se můžete obrátit na výrobce, některé produkty dokonce úmyslně nemají napsané, že palmový olej obsahují, aby neodrazovaly od nákupu.
  6. Abyste zabránili nákupu výrobků s palmový olejem, vybírejte výrobky označené například jako 100% slunečnicový olej, kukuřičný olej, olivový olej, kokosový olej nebo řepkový olej. Když je jasně uvedené, že je použit konkrétní olej, palmový olej v daném výrobku pravděpodobně není.

Budoucnost palmového oleje

Korporace vládnou trhu a likvidace přírody ve jménu palmového oleje nebere konců. To se ovšem může změnit, jelikož probíhá široká osvěta a zapojit se do ní může každý. Bojkot výrobků z palmového oleje je ideální cestou. Pokud se pro ní rozhodnete, odměnou vám bude nejen pocit, že nepodporujete likvidaci přírody, ale také skutečnost, že nepoužíváte produkty s olejem, který ničí vaše zdraví.

800px-Greenpeace_biodiesel_demonstration

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button