Prevence

Proč i na podzim trávit čas venku aneb 5 zdravotních výhod, které pobyt venku přináší

I když počasí už k dlouhým procházkám venku příliš nesvádí, možná vás inspiruje dnešní článek k tomu, abyste se vydali ven. V něm se zaměříme na zdravotní výhody, které vám pobyt venku přináší. Nechte doma vypnutou televizi, notebook i svůj mobilní telefon a vydejte se na alespoň třicetiminutovou procházku, budete se cítit svěží, uvolnění a příjemně unavení. 

Pravidelné procházky

Chladné počasí nás přirozeně láká zůstávat uvnitř našich vyhřátých domovů, v pohodlných teplácích a s teplým čajem. Nechce se nám do chladných dnů, ani na delší procházky. Pokud však máte sedavé zaměstnání a doma po příjezdu domů také pouze sedíte u notebooku či televize, blížíte se k tzv. sedavému způsobu života, který je předpokladem k mnoha budoucím onemocněním. Co vám může pomoci? Zkuste do svého týdenního plánu zařadit pravidelné venkovní procházky, při kterých si protáhnete tělo a co je to nejdůležitější, budete na čerstvém vzduchu. Navíc se tyto procházky mohou stát prevencí depresí, které nás na podzim a v zimě dohání.

Jaké výhody má pobyt venku?

Čerstvý vzduch

Asi tou největší výhodou, kterou vám pobyt venku nabízí je to, že jste na čerstvém vzduchu, který také vydatně dýcháte. Samozřejmě je pro vás lepší jít na procházku do přírody než blízko k průmyslovému centru. Vnitřní prostory bývají často znečištěné a plné prachu a bakterií, venku je vzduch přece jen příznivější. Pobyt venku může být i dobrou prevencí vzniku některých alergií. Vnitřní prostory mohou být sídlem mnoha alergenů díky nedostatečné ventilaci, použitým barvám, chemikáliím, bakteriím a plísním. 

Dávka vitamínu D

Již malá miminka se vozí v kočárku na sluníčko, aby do svých tvářiček nasála vitamín D. Naše tělo produkuje vitamín D samo, avšak aby tohle mohlo činit, musíme si dopřát dávku slunečních paprsků. Lidský organismus pohlcuje sluneční paprsky, které se mění ve vitamín D. Denně potřebuje vaše tělo alespoň 10-15 minut pobytu venku na slunečním světle.

Sezónní afektivní porucha

Tato porucha, zkratkou nazývaná také jako SAD, je typ deprese, která se vyskytuje pouze po určité období. Jak je již jasné z jejího názvu jedná se o sezónní poruchu, která se u vás může projevit začátkem podzimu a pokračovat až do zimy. Důvodem je především nedostatek slunečních paprsků, zeleně a vitamínu D. Svůj čas trávíme vevnitř, nemáme chuť podnikat výlety, chodit ven a být aktivní. Zkuste se přemluvit a vyrazit ven na procházky, jít si zacvičit či navštívit zajímavou památku. Zvedne vám to náladu a preventivně ochrání před propadáním do depresí.

Terapie lesa

Pokud si dopřejete pobyt venku v lese či blízko v přírodě, můžete využívat sílu lesní terapie, která je postavena na konceptu Shinrin-yoku, který zdůrazňuje důležitost trávení našeho času obklopeni přírodou. Podle nich v čase, který trávíme v přírodě, naše bílé krvinky zvyšují svou aktivitu a pomáhají bojovat jako ochrana proti infekcím a vznikem zánětů v těle. Pobyt v lese má ozdravný charakter, uvolňuje tělo a mysl. Dopřejte si během procházek i protažení a hluboké dýchání, které vás nabije energií.

Zbavte se úzkosti

Během chmurných dnů nás zastihují i úzkostné pocity. Pobyt v přírodě vaše negativní pocity odvane pryč a zbude jen čistá mysl. Vnitřek vašeho domu vám v těchto případech moc nepomůže. Čistou mysl podpoří pobyt v přírodě.

Jak trávit více času venku?

Pokud jste líní a víte, že pokud si jasně nestanovíte pravidla, k ničemu se nedokopete, prostě procházky zařaďte do svého týdenního plánu. Venku můžete nejen chodit, ale i cvičit. Dopřejte si krátký běh spolu s protažením. Čas venku můžete trávit i při snídani. Zabalte se do huňaté deky a ráno si dopřejte k snídani dávku čerstvého vzduchu spolu s horkým čajem. Možností, jak trávit čas venku přes podzimní a zimní období, je také zapojení se do sezónních aktivit. Naučte se běžkovat, lyžovat či jezdit na bruslích. Tyto aktivity zlepší vaši fyzickou kondici a udrží vás venku i přes chlad, který vládne.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button