Prevence

Naučte se rozpoznat 12 příznaků přicházející deprese I. část

Věděli jste, že deprese je příčinou mnoha dalších onemocnění? Přepadla vás někdy deprese, nebo vás trápí právě teď? Deprese nezpůsobuje jen mnohá onemocnění, ale může vést také k doslova smrtelné zátěži. Pokud není člověku v depresi poskytnuta pomoc, může skončit také sebevraždou či mrtvicí. Deprese není ničím, co by nebylo běžné, proto bychom se o tuto problematiku měli zajímat. 

Co je deprese, jak se projevuje?

Lidé trpící depresí provází negativní myšlenky a emoce. Jsou smutní, z ničeho se neradují, prožívají permanentní pocit smutku, postrádají životní energii a v horších fázích dochází i na sebevražedné myšlenky. Důležitá je při deprese nejen pomoc druhých, ale uvědomění si stavu deprese a chuť tuto skutečnost nějak řešit.

Depresivní porucha je syndromem, duševní poruchou, která negativně ovlivňuje celý lidský organismus. Její příznaky zhoršují život člověka a schopnost žít plnohodnotný život ve své každodennosti. Lidé trpící depresí provází negativní smutná nálada a averze k aktivitě. Deprese vychází z latinského deprimere, přímo tlačit dolů, a to také deprese dělá, tlačí člověka, který má pocit těžkosti a je nevyrovnaný.

Fáze deprese

Deprese má několik fází, které můžete zažít postupně či jen jednu z nich. Někteří lidé mají známky deprese, které trvají delší dobu, z nichž se může vyvinout i chronická deprese trvající roky.

Depresivní epizoda: Stav špatné nálady, s pocitem smutku a averzí k aktivitě. Tento stav je však chvilkový, pouze dočasný.

Opakovaná deprese: Pokud se příznaky deprese vrátí do šesti měsíců po poslední depresivní epizodě.

Stále se navracející deprese: Stav deprese se opakovaně vrací a pronásledují vás stále častěji.

Chronická deprese: Stálé depresivní epizody po dobu déle než dvou let.

Jak poznat přicházející depresi?

Pravdou je, že je naprosto normální, když se někdy cítíte smutní a osamělí, to můžeme označit jako přirozenou reakci na životní strasti. Nicméně, když je pocit smutku a osamělosti natolik silný, že vám brání ve společenských interakcí, fyzické aktivitě a dalších činnostech, které považujete za běžné, i po delší dobu, je na čase se nad tímto stavem zamyslet. Jaké příznaky vás upozorní na přicházející depresi?

  1. Častá únava: Přicházející deprese se kromě pocitu smutku projevuje únavou. Lidé se cítí unavení, neschopní vykonávat fyzickou i duševní práci.
  2. Poruchy spánku: Nespavost je častým příznakem deprese. Dalšími známkami deprese jsou poruchy poměru REM fáze spánku a narušení kontinuity spánku.
  3. Kognitivní dysfunkce, špatná koncentrace: Příznaky kognitivní dysfunkce u depresivních pacientů zahrnují poruchy psychomotorické výkonnosti, poruchy paměti, slovní plynulost, pozornost, výkonné funkce jako je plánování či řešení problémů a rychlost zpracování.
  4. Pocity bezcennosti a beznaděje: Při depresi dochází k častému sebeobviňování, pocitu beznaděje a pochmurné náladě.
  5. Podrážděnost a neklid: Klinické studie depresivních dětí a dospívajících ukázaly, že nejčastěji hlášeným příznakem u středně závažné deprese je podrážděnost.Výzkum ukazuje, že podrážděnost je pravděpodobnější u žen, mladých, nezaměstnaných, kteří mají nižší funkční status a kvalitu života. Ti mají ve své minulosti alespoň jeden pokus o sebevraždu.
  6. Ztráta zájmu o záliby a aktivity: Jedním hlavních příznaků deprese je snížený zájem o dosavadní aktivity.
  7. Ztráta chuti k jídlu: Depresi doprovází také nechuť k jídlu, avšak dominantní je touha po sladkých potravinách. Existuje rostoucí množství důkazů o tom, že nutriční faktory jsou navzájem propojeny s lidským chováním a emocemi.

O dalších příznacích přicházející deprese a o tom, jak ji s pomocí přírodních prostředků léčit, se dozvíte v následujícím článku. 

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button