JídloNezařazenéPrevenceZdraví

8 výhod krátkodobého půstu, které vás překvapí

Je dobré, že necháte tělo každý týden či měsíc zcela „vyhladovět?“ Určité výzkumy naznačují, že ano. Půst se během posledních let stal velmi populárním zejména v komunitě se zájmem o zdraví. I když se jej mnoho zdravotníků stále bojí doporučovat, existují prokazatelné výhody tohoto krátkodobého hladovění.

Pomoc při hubnutí

Půst může být bezpečným způsobem, jak zhubnout, protože mnoho studií ukázalo, že právě přerušovaný příjem a nepříjem potravy umožňuje tělu spálit tukové buňky účinněji než dieta.

Přerušované hladovění umožňuje tělu efektivněji využívat tuky jakožto primární zdroje energie místo cukrů. Mnozí sportovci používají půsty právě k dosažení nízkých procent tělesného tuku kvůli soutěžím.

Lepší citlivost na inzulín

Ukázalo se, že půst má pozitivní vliv na citlivost na inzulín, což znamená, že naše tělo lépe přijímá sacharidy (cukry). Studie navíc ukázaly, že během půstu je inzulin vůbec nejúčinnější.

Rychlejší metabolismus

Díky přerušovanému hladovění si váš trávicí systém může odpočinout, takže poté budete efektivněji spalovat kalorie. Pokud je vaše trávení špatné, může to ovlivnit vaši schopnost metabolizovat jídlo a spalovat tuky. Půst vám pomůže regulovat trávení a podpoří zdravou funkci střev.

Podpora dlouhověkosti

Věřte tomu, nebo ne, čím méně budete jíst, tím déle budete žít. Studie ukázaly, že délka života lidí v různých kulturách je velmi ovlivněna stravou a půsty. Nemusíme však žít v cizí zemi, abychom mohli z půstů těžit. Jedním z hlavních příznaků stárnutí je pomalejší metabolismus: čím mladší je vaše tělo, tím rychlejší a efektivnější je. A čím méně jíte, tím menší mýtné si váš trávicí systém vybere.

Podpora hladu

Myslíte si, že víte, co je skutečný hlad, jestliže jíte každé 3 až 4 hodiny? Samozřejmě nemůžete. Skutečnou povahu hladu zažijeme až po 12 až 24 hodinách. Půst pomáhá regulovat hormony v těle, které mají na starost právě pocit hladu. Obézní jedinci dostávají od svého těla špatné signály, proto je správná funkce těchto hormonů velmi důležitá.

Přemýšlejte o půstu jako o resetovacím tlačítku, které pomáhá regulovat a uvolňovat ty správné hormony.

Posílení funkce mozku

Ukázalo se, že půst posiluje funkce mozku, protože zvyšuje produkci důležitých bílkovin, které aktivují mozkové kmenové buňky, aby se přeměnily na nové neurony, a podporuje tvorbu dalších chemických látek, jež podporují nervové zdraví. Tyto proteiny vás také chrání před mozkovými změnami spojenými s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

Posílení imunity

Přerušovaný půst posiluje imunitní systém, protože snižuje poškození těla volnými radikály, reguluje zánětlivé stavy v těle a snižuje riziko vzniku rakovinných buněk.

Vezměme si příklad z přírody: Když zvíře onemocní, nežere a soustředí se jen na odpočinek. Jedná se o primární instinkt, který snižuje zatížení organismu, který poté může lépe bojovat proti infekci. My lidé jsme jediný druh, jenž během nemoci hledá jídlo.

Duchovní rozvoj

Osvícenci mluví o půstu jako o způsobu, který jim pomáhá při meditacích, józe a bojových uměních. Bez jídla v trávicím traktu máte více energie, cítíte se lépe nejen fyzicky, ale i psychicky.

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button