Zdraví

Význam doplňků stravy

V dnešní době na nás ze všech stran vykukují doplňky stravy, ale má vůbec význam je brát? V tomto článku jsem se rozhodl problematiku doplňků stravy rozebrat a v kostce vám ji přiblížit. Současně vám představím novou značku KMON, pro kterou navrhl funkční složení vitaminů na vlasy a kolagenu výživový specialista a certifikovaný výživový poradce Lukáš Vrána. 

Strava má být pestrá, vyvážená, sezónní. S tímto základním doporučením je vhodné začít před tím, než se vrhneme do různých úprav. Otázkou ale zůstává, zda nám při dodržení pestrosti opravdu nebude ve stravě něco chybět. S odpovědí vám mohou pomoci certifikovaní výživoví poradci nebo tento článek. 

Příjem mikronutrientů v Evropě

S tím, jak je v současnosti nastavena potravinářská výroba, může k určitým deficiencím docházet. Protože na otázky typu „opravdu máte 2 porce ryby týdně“, „opravdu tvoří ovoce a zelenina přibližně polovinu vašeho denního příjmu“ nebo „konzumujete pravidelně ořechy nebo semínka“ často lidé odpoví záporně. A aby nezůstalo jen u dohadů, můžeme se podívat i na studii z roku 2013, která mapovala příjem mikronutrientů v Evropě v rámci několika států. Ve studii nebyla zahrnuta přímo ČR, ale data můžeme porovnat se sousedícím Polskem nebo Německem.

Na vše máme studie

Mikronutrienty byly vybírány na základě dostupnosti referenčních hodnot, podložených údajů o složení potravin, známých či předpokládaných problémech dostatečnosti v jednotlivých zemích a s tím souvisejících suplementačních a fortifikačních praktik. Na základě těchto kritérií byly shromážděny informace o příjmu pro Ca, Cu, I, Fe, Mg, K, Se, Zn a vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C, D, E a folát (B9). Vzhledem k různému způsobu sběru dat byla nasazena řada statistických a vyhodnocujících metod, aby byly výsledky relevantní.

Zajímavé zjištění ale bylo, že pouze vitaminy B1, B6 a vitamin C nebyly deficitní v žádném ze sledovaných regionů. U ostatních sledovaných látek byly v některých regionech a v některých sledovaných skupinách zjištěny nedostatky. Největší nedostatek se projevil u vitaminu D, další nedostatky byly ve zvýšeném množství u Fe, Mg, K, Se a vitaminu B2.

 Kolagen, Q10 nebo kreatin

Mimo tuto studii sledujeme řadu látek, které si tělo vyrábí, ale nemusí mu tato syntéza dostačovat. Příklady jsou například Q10 (s věkem jeho množství klesá), kolagen (opět syntéza se zpomaluje) nebo kreatin (u silově sportujících nemusí být syntéza a příjem ze stravy adekvátní).

Zde se pak dostávají ke slovu doplňky stravy, které zmíněné deficity dorovnají. Nejsou univerzálním řešením, ale mohou pomoci. Je dobré sledovat, jaké známky tělo vykazuje, protože možné příznaky je někdy možné vysledovat. Příkladem mohou být bílé skvrnky na nehtech. Ty nám říkají, že tělo má pravděpodobně málo zinku. Tento nedostatek je ale často spojen s nadbytečnou konzumací jednoduchých sacharidů. Může se tedy stát, že zinku máte v průměru dostatek, ale občas to přeženete s konzumací sladkostí. Nebo jíte sladkosti umírněně/vůbec, ale stravu nemáte pestrou a přijímáte málo zinku. Jedná se pouze o jeden z příkladů. Projevy nedostatku tak často poznáte na kvalitě vlasů, kůže, nehtů nebo jiných znaků. Pro přesnější analýzu je pak nutné zaslat vzorky do příslušné laboratoře. 

Doplňky stravy 

Jedná se o legislativou regulované prostředí s poměrně přísnými předpisy včetně možných zdravotních tvrzení. V řadě případů pomáhají k normální funkci našeho těla, případně mohou pomoci možným deficitům.  Kromě klasických doplňků pak můžete narazit třeba i na „náhrady stravy“ (z definice předchozí verze vyhlášky 54/2004 Sb.) nebo obohacené potraviny (standardní potraviny obohacené o nějaké množství funkční látky).

Má tedy význam doplňky stravy brát?

Osobně si myslím, že doplňky svůj význam mají – a to až do té míry, že jsme s partnery založily výrobu na práškové směsi (vlastní značka i výroba pro privátní značky). Mám tak možnost nahlédnout opravdu „do kuchyně“, protože řadu doplňků jsem osobně dotáhnul od fáze návrhu, vzorkování, až do realizace (výroba a prodej).

KMON

V poradnách The 1:1 Diet se často setkáváme s tím, že si řada žen stěžuje na kvalitu vlasů nebo pokožky. Lukáš Vrána se tedy zaměřil v rámci dvou produktů na tyto problémy. Vytvořili jsme tuto značku KMON i pro klienty programu The 1:1 Diet, proto je možné produkty zakoupit v u poradců The 1:1 Diet a na našem e-shopu.

S kvalitou vlasů je spojena řada potenciálních deficiencí, proto je produkt na vlasy (KMON Hair Elixir) navržen jako širokospektrální a obsahuje celkem 18 látek v adekvátních dávkách. Cílem tak není nahradit 100% látky z doplňku, ale spíše podchytit látky, které tělu mohou scházet. I když vyvážená strava je základem, obsahy mikronutrientů mohou kolísat. KMON Life Elixir Kolagen naopak doplňuje kolagenní peptidy (naštěpená forma kolagenu pro vyšší využitelnost) a doplňující mikronutrienty jsou zaměřeny více na kvalitu pokožky.

TIP: Může se tedy stát, že zinku máte v průměru dostatek, ale občas to přeženete s konzumací sladkostí. Nebo jíte sladkosti umírněně/vůbec, ale stravu nemáte pestrou a přijímáte málo zinku. Jedná se pouze o jeden z příkladů. Projevy nedostatku tak často poznáte na kvalitě vlasů, kůže, nehtů nebo spánku. Přečtěte si, jak může dlouhodobě nekvalitní spánek vyústit ve zdravotní problém, které ovlivní vaši psychickou i fyzickou pohodu. Nezapomínejte, že vaše strava by měla obsahovat dostatek vitamínů, minerálů a živin, které můžete doplnit pomocí doplňků stravy.  

Zdroj: Mensink et al. (2013); Mapping low intake of micronutrients across Europe; Published online 2013 Jan 14. doi: 10.1017/S000711451200565X

Zdroj obrázků: KMON

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button