Rady a tipyZdraví

Seznamte se s arnikovým olejem

Za léčivé účinky vděčí arnikový olej bioaktivní sloučenině helenalinu. Další významné látky jsou lignany, flavonoidy a fenolové kyseliny.

Účinky:

Protizánětlivé – používání oleje před a po operacích snižuje zánětlivé procesy.

Antikoagulační – helenalin snižuje tvorbu sraženin a pomáhá rychleji vstřebávat modřiny.

Analgetické – lokální aplikace zmírňuje bolest způsobenou zánětem (bodnutí hmyzem, vymknutí, artritida, zánět žil).

Pozor: Arnikový olej může pomáhat, ale při vyšších dávkách je toxický. Obvyklé příznaky otravy jsou zvracení a průjem. Může také vyvolávat nežádoucí účinky u alergiků.

Některé příklady využití oleje

Na valsy – podporuje jejich růst a omezuje tvorbu lupů. Je součástí mnoha přípravků používaných ke snižování padání vlasů. Zlepšuje krevní oběh. Smíchejte několik kapek v kokosovém oleji a vmasírujte do pokožky hlavy.

Na obličej – pomáhá při léčbě akné (ne však na to, které prasklo) a potlačuje tmavé skvrny pod očima. Přidejte několik kapek do mandlového oleje, používejte velice opatrně a v malém množství.

Revmatismus – masážní oleje s přídavkem arnikového mouhou snížit revmatické bolesti.

Artritida – výrazně snižuje otok a bolest kloubů.

Vnější poranění – není vhodné používat olej na otevřené rány, ale aplikovat pouze na neporušenou kůži (rychlejší hojení a úleva od bolesti), hojení modřin

Domácí přípravky z arniky

Odvar

Jednu plovévkovou lžíci drcených květů na šálek zalijte vroucí vodou, přiklopte a nechte 5 minut louhovat, poté přelijte a odvar použijte na obklady.

Olejová směs

Helenalin a další složky se do kůže lépe absorbují v kombinaci s mastným základem. Jako základ pro výrobu je vhodný olivový nebo mandlový olej.

Do sklenice nasypte šálek sušených květů a přidejte dva šálky oleje. Jemně protřepejte, květy musí být v oleji ponořené. Nádobu zakryjte víkem a nechte na slunném místě, občas lehce protřepte a nechte louhovat asi jeden měsíc. Po uplynutí doby olej přelijte přes plátno či kávový filtr.

Tinktura

Je silnější a oproti odvaru má větší účinky.

Vezměte sklenici a naplňte ji do poloviny sušenými květy, přelijte kvalitním alkoholem, dobře promíchejte, dejte vzduchotěsný kryt a uložte na chladném místě po dobu 4 – 6 týdnů. Dobré je s nádobou každý den lehce zatřepat. Po uplynutí doby tinkturu přeceďte a řádně uzavřete, uchovávejte v chladu.

Tinkturu můžete nanášet pro rychlou úlevu od bolesti na postižená místa.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button