Prevence

Mango vás uklidní, zlepší zrak a dodá sílu

Jde o tropické ovoce, které je plodem mangovníku. Původem je z jihovýchodní Asie a plody mají různé barvy, velikosti i tvary. V zemích jižní a jihovýchodní Asie má mango hlubokou tradici a v některých zemích této části světa byly nalezeny fosilie mangovníku staré 25 až 30 milionů let.

Léčivé účinky manga

mangoVe zkratce lze uvést, že mango pomáhá při zrakové únavě a šerosleposti, přináší barvu do kůže a vlasů, působí preventivně proti infekcím a nemocem z nachlazení, uklidňuje nervy a dodává sílu ve stresových situacích. To jsou ve stručnosti jen hlavní přínosy manga na naše zdraví. Mango je důležité i z hlediska obsahu vitaminů a řady látek, které jsou zdraví prospěšné. Vzhledem k absenci tuků a sodíku je mango „královským ovocem“ při dietách a hubnutí. Navíc se jedná o velice lahodné ovoce.

Co mango obsahuje

Díky velkému obsahu vody se člověk nasytí, a přitom přijme poměrně málo kalorií. Mango je bohatým zdrojem draslíku, vitaminu A a beta-karotenu. Ovšem významný je i obsah vitaminu C, vitaminu K, minerálů jako je vápník, fosfor nebo hořčík a celé řady dalších nutričních látek. Mango je také ceněno jako bohatý zdroj enzymů a vlákniny, která má blahodárný vliv na průchodnost trávicího traktu.

Konzumace

Plod manga je obvykle ledvinového tvaru. Ke konzumaci je vhodný, jakmile je měkký na dotek a nejlépe čerstvý. Nejprve jej oloupeme a odstraníme pecku. Mango můžeme jíst samotné nebo jako součást ovocného salátu. Často se používá vařené v různých pokrmech, nebo jako příloha k drůbežímu masu, rybám nebo šunce. Také se hodí k přípravě kompotů, zavařenin nebo čatný.

Pro někoho mohou být nepříjemná vlákna, kterých je v některých druzích manga více, v jiných méně. Zamotávají se do  zubů a ven se dostávají nesnadno. Doporučit lze kousání proti směru vláken, nebo si mango nakrájet do drobné kousky.

Jedním z receptů je zpracovat mango na pyré, které lze zamrazit a používat ke všem možným lahodným účelům. Například do ovocných koktejlů a zdravých ochucených ledových tříští, které v horkých letních dnech výborně osvěží.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button