Zdraví

Citronelový esenciální olej vás zbaví stresu, ale i hmyzu!

Citronelový esenciální olej je získáván vytrvalé tropické trávy zvané voňatka citronová. Svým původem pochází z jihovýchodní Asie, ale hojně se pěstuje i na dalších kontinentech. Z této traviny se vyrábí esenciální olej s charakteristickou citronovou vůní. Obsahuje totiž silice citral, nerol, limonen a linalool. Citronová tráva je též bohatá na flavonoidy a působí jako účinný antioxidant. Ochrání vás před stresem, ale i útoky hmyzu.

Výhody citronelového esenciálního oleje

  • přirozeně odpuzuje hmyz
  • bojuje proti poškození volnými radikály
  • bojuje s bakteriemi
  • snižuje riziko vzniku zánětu
  • uvolňuje organismus a pomáhá od stresu

Dnes se po celém světě pěstuje více než 30 druhů této rostliny a používá se v asijské kuchyni. K nám se většinou dostává ve formě esenciálního oleje.

Proč je dobré tento olej používat?

Všestranný repelent

Citronela má skvělé odpuzující účinky a chrání vás před nepříjemným hmyzem. Stačí citronelový esenciální olej přidat do vašeho tělového krému či s ním pokožku natřít. Jeho účinky vydrží přibližně jednu hodinu. Řešením může být také přidání esenciálního oleje do aromalampy. Kombinovat jej můžete také s kokosovým olejem a nanést na pokožku.

Protizánětlivý činitel

Podobně jako citrusový esenciální olej obsahuje citronelový olej sloučeniny, které mají protizánětlivé účinky a chrání před vznikem zánětu v těle. Používat jej můžete jako přírodní lék na bolesti a aplikovat jej na zanícená místa, která pomáhá vyléčit.

Snižuje stres

Citronelový esenciální se může pyšnit citrusovou vůní, která má relaxační účinky, ale podporuje dobrou náladu. Působí proti stresu. Rozptylte citronelový olej doma či ve vaší kanceláři a zvedněte náladu vám i vašim kolegům.

Přírodní parfém či pokojový sprej

Díky své vůni je tento olej vhodný i při přípravě domácích parfémů či ho přidejte do svého tělového krému. Smíchat jej stačí s vodou a přelít do rozprašovače a používat jako pokojový sprej, který osvěží a zvedne náladu.

Účinný čistič

Díky silným antibakteriálním účinkům můžete citronelový esenciální olej používat při přípravě domácích čistících prostředků, ať už do koupelny, kuchyně či dalších povrchů v domácnosti. Nemusíte užívat silné chemikálie, abyste vaše domácnost účinně vyčistili, stačí smíchat ověřené ingredience, které dezinfikují a čistí, například jablečný ocet, tea tree olejíček, citronelový esenciální olej a přidat vodu.

Přírodní antibakteriální péče o pleť

Citronelový esenciální olej můžete používat i při péči o pleť. Zbavuji je ji bakterií a preventivně vás chrání před vznikem akné. Pomáhá také drobné ranky hojit a pleť osvěžuje. Přidat můžete esenciální olej do své pleťové péče či si z něj připravte čistící masku.

Přírodní šampon a kondicioner

Oblíbeným způsobem užití esenciálního oleje z citronely je také přidání jeho účinků do šamponu či kondicioneru. Vyrobit si můžete domácí šampon či kondicioner z kokosového oleje a esenciálních olejů. Pomáhá eliminovat mastnostu a přidává vlasům lesk a sílu. Nebojte se citronelový esenciální olej používat pravidelně, prospívá vnějšímu i vnitřnímu zdraví.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Podobné články

Back to top button