PrevenceRady a tipyZdraví

Nejen špatná hygiena může způsobit zápach z úst

Zápach z úst trápí až polovinu české populace. Mnohdy se jedná o dočasné potíže, ovšem některé zdravotní stavy mohou způsobit i trvalý zápach úst.

Halitóza – neboli zápach z úst – může být způsobena špatnou ústní hygienou, ale není tomu tak vždy. Může se také objevit v důsledku řady zdravotních stavů, včetně sucha v ústech, pálení žáhy nebo dokonce onemocnění v jiné části vašeho těla. Léčba halitózy závisí na základní příčině.

Co je nejčastější příčinou špatného dechu?

Nejčastější příčinou halitózy je špatná ústní hygiena. Bez řádné ústní hygieny – jako je čištění zubů a jazyka kartáčkem a zubní nití – vám škodlivé bakterie napadnou ústa a nekontrolovaně se množí. To může vést k několika problémům s ústním zdravím, jako je halitóza, kazy a onemocnění dásní.

Jaké jsou další příčiny halitózy?

I když je špatná ústní hygiena nejčastější příčinou halitózy, není to jediná. Existuje několik dalších stavů, které mohou způsobit špatný dech, včetně:

  • Sucho v ústech: Sliny pomáhají vymýt ústa, takže pokud vaše tělo nevytváří dostatek slin, může to vést k halitóze. Kouření může způsobit sucho v ústech a také zvyšuje riziko onemocnění dásní. Kromě toho mohou některé léky způsobit sucho v ústech.
  • Rakovina v krku: Příznaky rakoviny ústní dutiny nebo orofaryngu (vaše orofaryngus je mezi nosem a ústy) zahrnují vředy, které se nehojí, bolest v ústech, potíže s polykáním, bouli na krku a nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.
  • Gastroezofageální refluxní choroba: Jedná se o poruchu trávení, při které žaludeční kyselina nebo tekutina uniká zpět do vašeho jícnu, trubice, která přivádí potravu z úst do žaludku.
  • Tonsilové kameny: Když se jídlo zasekne ve vašich mandlích (umístěných v zadní části krku), někdy ztvrdne do vápenatých usazenin nazývaných tonsilové kameny nebo tonsillolity.
  • Onemocnění dásní: Gingivitida je zánět dásní, který může způsobit zarudnutí, otok a krvácení. Je to způsobeno plakem, lepkavým filmem, který se tvoří na vašich zubech a lze jej odstranit kartáčkem a nití. Neléčený zánět dásní může vést k paradentóze, která poškozuje tkáň dásní a může vést ke ztrátě zubů a kostí v okolí zubů. Příkop v ústech je pokročilá forma onemocnění dásní, která může zahrnovat intenzivní bolest, krvácení, horečku a únavu. (Říká se tomu „zákopová ústa“, protože to byla běžná nemoc vojáků v zákopech během první světové války.)
  • Infekce v nose, krku nebo plicích: Lidé se zápalem plic například vykašlávají tekutinu, která zapáchá.
  • Diabetes: Lidé s cukrovkou mají zvýšené riziko onemocnění dásní – a onemocnění dásní může ztížit zvládnutí cukrovky, protože může zvýšit hladinu cukru v krvi.
  • Onemocnění jater nebo ledvin: Když vaše játra a ledviny fungují správně, filtrují toxiny z vašeho těla. Ale u lidí s onemocněním jater nebo ledvin se tyto toxické látky nezbavují. To může mít za následek halitózu.
  • Sjögrenův syndrom: Toto autoimunitní onemocnění může vést k bolesti svalů, suchým očím, suché kůži a suchu v ústech (které je často spojeno s halitózou).

zapach-usta-lide

Jak poznám, že můj dech zapáchá?

Pokud máte špatnou chuť v ústech, pravděpodobně máte zápach z úst, který ostatní cítí. Chcete-li to s jistotou zjistit, nechte se vyšetřit u svého zubního lékaře.

Jak mohu předejít halitóze?

Správná ústní hygiena je nejlepší způsob, jak udržet váš dech čistý a svěží.

  • Čistěte si dvakrát denně, pokaždé alespoň dvě minuty, a jednou denně použijte zubní nit. Nezapomeňte si jazyk čistit kartáčkem nebo škrabkou na jazyk.
  • Používejte antibakteriální ústní vodu bez alkoholu.
  • Pravidelně navštěvujte svého zubaře na prohlídky a čištění. U některých lidí to může být každých šest měsíců. Jiní však mohou potřebovat častější návštěvy, aby udrželi své orální zdraví pod kontrolou.
  • Pijte hodně vody, abyste předešli suchu v ústech.
  • Zvyšte produkci slin používáním žvýkaček bez cukru, cucáním bonbonů bez cukru nebo konzumací zdravých potravin, které vyžadují hodně žvýkání. Váš zubní lékař může doporučit nebo předepsat produkty, které mohou produkovat umělé sliny nebo pomáhají vašemu tělu produkovat sliny.
  • Vyhněte se alkoholu, kofeinu a tabákovým výrobkům, protože mohou vysušovat ústa.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button