Přírodní léčbaRady a tipyZdraví

10 přírodních pomocníků a rad, které pomohou při infekci močových cest

Infekce močových cest je nepříjemné onemocnění, které je doprovázeno řadou velmi bolestivých příznaků. Nejčastěji trápí zpravidla ženy, u kterých se následně vyskytuje opakovaně. Antibiotika jsou nejčastější konvenční léčbou infekce močových cest, ale bakterie se stávají odolnými proti jejich účinkům a problémem jsou opakující se záněty. Jací přírodní pomocníci vám mohou pomoci?

Infekce

Infekce močových cest je bakteriální infekcí, která postihuje část močových cest. Zasáhnout může dolní močové cesty, jedná se o zánět močového měchýře, ale také horní močové cesty, v tomto případě se jedná o zánět ledvin. Infekce močových cest je navíc doprovázena velmi nepříjemnou bolestí. Nejčastějšími symptomy infekce dolních cest močových je právě bolestivé močení, časté močení či neustálé nutkání k návštěvě toalety. Symptomem zánětu ledvin je samozřejmě bolest v oblasti boku, ale i horečka. Příčinou infekce močových cest je nejčastěji bakterie Escherichia coli, ale za zánětem mohou stát i vzácně jiné bakterie, viry či plísně.

Onemocnění žen

Pravdou je, že k infekcím močových cest dochází častěji u žen než u mužů. Alespoň jednu infekci močových cest v životě prodělá téměř polovina žen, přičemž opakující se záněty jsou naprosto běžné. Rizikovými faktory u žen je právě ženská anatomie, ale také pohlavní styk či rodinná anamnéza.

Léčba

Běžná konvenční léčba zahrnuje podávání antibiotik a v nekomplikovaných případech je léčba poměrně rychlá. Rizikem je však zvyšující se odolnost na mnoho antibiotik, které se k používání léčbě tohoto onemocnění používají. Dobrou prevencí proti opakování onemocnění či jeho vzniku, jsou i přírodní látky, které nemají na organismu tolik nepříznivý vliv jako konzumace antibiotik.

Přírodní a domácí pomoc

Přísun tekutin

Nutné je dbát na dostatečný příjem tekutin, které vyplavují bakterie z vašeho močového systému. Pravidelný pitný režim je pro vás důležitý i z tohoto hlediska, zvláště pro ženy, které mohou opakovaným zánětem močových cest trpět.

Hygiena

U žen je nutné dbát na dostatečnou hygienu a nosit spodní prádlo z kvalitních materiálů, nejlépe z prodyšné bavlny. Udržujte se proto v suchu, abyste nedávali možnost vzniku bakterií.

Probiotika

Vzhledem k bakteriální rezistenci je vhodné užívání probiotik. Probiotika ovlivňují pozitivně složení střevní mikroflóry. Antibiotika totiž působí na původce infekce, které likvidují, ale i na přirozeně se vyskytující přátelské bakterie ve střevech. Střevní mikroflóra tak může být náležitě narušena, proto je vhodné myslet i na konzumaci probiotik, ať už ve formě doplňků stravy či přirozeně z jídla, a to konzumací fermentovaných potravin, kysaných výrobků apod. Vytvoří na stěnách střev ochranný povlak, který podporuje obnovu střevní mikroflóry.

Brusinky

Brusinky jsou skvělým přírodním pomocníkem při infekci močových cest. Konzumovat můžete brusinky preventivně ve své stravě či si zakoupit brusinkový sirup či doplňky stravy.

Česnek

Alicin je jednou z aktivních látek v česneku, která má silní antimikrobiální vlastnosti. Ve své čisté formě vykazuje alicin antibakteriální aktivitu proti širokému spektru bakterií, včetně kemnů E. coli. Česnek je tak skvělou prevencí mnoha onemocněních.

D-manóza

D manóza je druhem cukru, který souvisí s glukózou. Seženete ji ve formě doplňků stravy. Je prevencí vzniku opakovaných infekcí močových cest, jelikož zabraňuje, aby určité bakterie ulpívaly na stěnách močových cest. Podporuje zdravé fungování močových cest.

Vitamín C

Vitamín C podporuje obranyschopnost a zabraňuje růstu E. coli. Dostatečný přísun vitamínu C může podporovat prevenci vzniku infekce močových cest a má pozitivní vliv na celkové zdraví.

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej má antimikrobiální, antimykotické a antivirové vlastnosti. Působí tedy protizánětlivě a používá se ke zmírnění bolestí i jako podpora hojení ran.

Myrhový olej

Myrhový olej působí také antibakteriálně a antimykoticky. Používal se k léčbě ran a jako prevence infekcí. Při používání esenciální olejů vždy vybírejte oleje kvalitní.

Oreganový olej

Zapomenout nesmíme ani na antibakteriální vlastnosti oreganového oleje, které zastavuje růst E. coli. Esenciální oleje navíc nemají žádné vedlejší účinky, jako právě antibiotika. Oreganový olej můžete smíchat s vodou či kokosovým olejem a používat jej k léčbě. Neměl by se však používat déle než dva týdny. Vždy se o použití esenciálních olejů poraďte i se svým lékařem.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button