Spolupráce

Jak zhubnout díky přerušovanému půstu snadno a zdravě?

Přerušovaný půst je v poslední době hodně skloňovaný pojem. Přitom nejde o nic moc nového. Je to metoda, při které jde hlídat a snadno ovlivnit váhu docela přirozeným způsobem. Je přerušovaný půst hladovění? To rozhodně ne. Co to tedy přesně je a jak funguje?

Přerušovaný půst dělí den podle jídla

Pokud budete hledat informace o přerušovaném půstu, setkáte se se zkratkou IF – Intermittent Fasting. Celá metoda je založená na tom rozdělit si jídlo do určitých časových úseků během dne. Věnovat kratší úsek možností jíst a delší úsek půstu. Myšlenkou je neomezovat výrazně množství jídla, které jíte běžně, ale upravit čas, kdy ho jíte. Půst tak vůbec není o hladovění, ani o převratné změně jídelníčku. Najíte se podle potřeby dosyta ovšem jen v určité části dne, zbytek dne nejíte nic.

Jak lze zhubnout díky přerušovanému půstu

Zdá se vám to zvláštní? Ale vůbec není. Občasný půst je něco, co jednoduše funguje. Jedná se o dříve tradiční způsob očisty těla. Naši předci tuto formu pročištění těla používali docela často. Tělo si totiž od jídla rádo odpočine. A ve chvíli kdy ho nedostává, lépe nastartuje metabolismus a sahá po energii do tukových zásob těla.

V hlavní roli inzulín

Je totiž prokázáno, že základní vliv na ukládání tuků (energie) v těle má inzulín. Člověk přijímá primárně energii z jídla, které právě sní. V tu chvíli se do krve vyplavuje hormon inzulín a ten přebytky ukládá nejprve do jater a později do tukových zásob. Půst množství inzulínu zcela přirozeně snižuje a tělo je nuceno využívat zdroje uložené v tucích. Tím dochází k hubnutí. Na tomto místě je třeba upozornit, že pokud trpíte citlivostí na pokles hladiny cukru v krvi, tak vám tento způsob hubnutí vyhovovat nebude. Většinou je ale velmi dobře snášen a tělo jej vítá.

Kdy tedy jíst a kdy držet půst?

Metoda přerušovaného půstu a hubnutí nejvíce vyhovuje lidem, kteří upřednostňují individuální způsob stravování oproti obecně zdůrazňovanému pravidelnému stravování – 5x denně. V tomto režimu se totiž často do jídla nutí. Navíc musí jíst i ráno (málo lidem snídaně vyhovují) nebo večer, což nemá každý rád. Přerušovaný půst nic striktně nenařizuje. Svůj den si prostě rozdělte na dvě části.

K vysvětlení je nejlepší konkrétní příklad

Pokud například vyžadujete snídani a nepotřebujete jíst moc na noc, pak budete mít dobu pro jedení v první části dne. Pro začátek je dobré volit delší časové úseky, ať si na nový režim zvyknete. Například 16/8. Znamená to 16 hodin půstu a 8 hodin jedení.

Do doby půstu se počítá i spánek, takže vlastně větší část celkem snadno uteče. Když si nastavíte tento režim a ráno vstáváte třeba v 6.00, snídáte v práci – řekněme v 7.00. Pak od prvního jídla máte osm hodin k libovolnému jídlu. Tedy do 15.00, od této chvíle nejíte nic, až pak zase druhý den v 7.00.

Poslouchejte režim svého těla

Takto si svůj režim můžete nastavit přesně na svou míru. Takže stejně bude fungovat, pokud je vaším prvním jídlem třeba až oběd. Odtud počítáte dle našeho příkladu 16/8 osm hodin k jedení. Poslední pokrm si tak můžete dát ve 20.00 a pak zas první další den v poledne.

Časové úseky si volte podle sebe. Klidně začněte s modelem 12/12 a postupně jej prodlužujte, třeba po pěti dnech přidejte vždy jednu hodinu do úseku půstu. Bude to pak 13/11, potom 14/10, 15/9 a tak dále, jak vám to bude vyhovovat. Nebo na některém poměru zůstaňte a držte se ho. Metoda má tu výhodu, že se jí můžete věnovat jen některé dny nebo klidně i trvale, je to jen na vás. Určitě si najde oblibu u velmi pracovně vytížených lidí, kteří prostě na pravidelnou stravu v přesně vyměřených úsecích (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře) nemají čas.

Co jíst, aby mělo hubnutí požadovaný efekt?

I když při půstu nebudete hladovět, neznamená to, že máte povoleno přehnané přejídání a nezdravá jídla. Jídelníček by měl být vždy zdravý a vyvážený. Zdravá výživa a životní styl jsou základ. Určitě se vyvarujte zbytečně hodně kalorických jídel a nápojů, přesmažených pokrmů, sladkostí a polotovarů. Zaměřte se na dostatečný příjem vlákniny a především bílkovin, které jsou zvlášť pro hubnutí velmi důležité. Jsou nutné pro stavbu těla, svalovou hmotu, pro posílení imunity i produkci hormonů. Navíc podporují spalování tuků a navozují žádaný pocit sytosti. Najdeme je:

  • v potravinách rostlinného původu (luštěniny, obiloviny, zelenina, ořechy atd.),
  • i v potravinách živočišného původu (mléčné výrobky, vejce a kvalitní maso).

Otázka „jak zhubnout díky přerušovanému půstu“ je zodpovězena. Nejlépe fungují metody, při kterých organismus nestrádá a které jsou pro něj přirozené. Nastavit si vlastní režim je snadné, dodržovat jej je ještě snadnější. Výsledkem je hubnutí, očištění těla, zlepšení nálady. Cíl je splněn.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button