Spolupráce

Jaké léčivé prameny můžete ochutnat v Mariánských Lázních?

Mariánské Lázně jsou známé nejen krásnými parky a Zpívající fontánou, ale také množstvím minerálních pramenů s blahodárnými léčivými účinky. Že nevíte, jaké prameny tu můžete ochutnat? Pak jsou následující řádky určeny právě vám.

Mariánské Lázně proslavily právě minerální prameny

Co by to bylo za lázně, kdyby v nich nevyvěral žádný pramen? Pitná kúra je jednou z procedur, které v lázních můžete absolvovat a byl by doslova hřích ji zanedbat. Právě vývěry přírodního bohatství totiž obyčejné město mohou proměnit v město lázeňské, kam se navíc rádi vydáváme do elegantních hotelů za odpočinkem.

Historie Mariánských Lázní není nijak dlouhá

Že jste si mysleli, že lázně musí mít dlouholetou tradici? Ani náhodou. Důkazem jsou právě Mariánské Lázně. Ačkoli síla zdejších pramenů byla objevena už ve středověku, důkladně se jim začal věnovat až lékař tepelského kláštera Josef Jan Nehr na konci 18. století. A důvod? Šlo o nehostinné místo, kde se nacházely husté lesy a neprostupné bažiny, stálé osídlení tu neexistovalo.

Ve městě je asi 40 vývěrů minerálních vod

Město získalo jméno podle jednoho z přírodních vývěrů, nejde ale o vodní pramen. Mariin pramen je vývěrem přírodního CO2, který se využívá pro prokrvení celého těla. Když přijde na klasické vodní prameny, mezi ty nejvyužívanější patří:

  • Ferdinandův pramen jako nejstarší zdejší doložený mineralizovaný pramen. Nejde jen o jeden pramen, je jich více, všechny jsou slané díky obsahu Glauberovy soli. Pro pitnou kúru se využívá pramen s názvem Ferdinand I. Má vlastní kolonádu, ochutnat ho můžete i v hotelu Villa Butterfly.
  • Karolinin pramen najdete na Malé kolonádě pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie nebo v pavilonu Křížového pramene, má vyšší obsah hořčíku a silné diuretické účinky. Doporučuje se při svalové únavě i bolestech pohybového aparátu.
  • Křížový pramen objevil doktor Nehr, jde o velmi silně mineralizovanou vodu, která je i hodně slaná. Má vyšší obsah sodíku.
  • Lesní pramen vyvěrá v parku za divadlem, obsahuje hodně bikarbonátu a sodíku. Usnadňuje vykašlávání, hlavně dětští pacienti ho mohou inhalovat.
  • Rudolfův pramen patří k těm nejznámějším, obsahuje velké množství vápníku, užívá se nejen ve formě pitné kúry, ale i pro minerální koupele. Najdete ho asi 350 m jihovýchodně od kolonády Ferdinandova pramene, spolu s Karolininým pramenem.
  • Ambrožovy prameny mají vysoký obsah železa a přezdívá se jim také Prameny lásky. Najdete je v parčíku mezi hotelem Nové Lázně a Centrálními Lázněmi nebo v koridoru mezi těmito místy.
  • Balbínův pramen, který se dřív označoval jako Rašeliništní. Pramení na okraji rašeliniště, jde o slabě mineralizovanou železnatou kyselku, která zlepšuje prokrvení těla i vnitřních orgánů.
  • Nejmladší prameny jsou prameny Edward VII. a Augustin.

Obchod s lázeňskými oplatky

Náš tip na závěr: Nezapomeňte na lázeňský pohárek

Nedílnou součástí výbavy každého lázeňského hosta by měl být lázeňský pohárek, ze kterého můžete minerální prameny popíjet. Jde o hrneček, který vám tak akorát padne do ruky, má integrované brčko a vznikl v 16. století na Karlovarsku.

I dnes si ho můžete pořídit, a to v mnoha dekorech a motivech. Poslouží jako suvenýr i k popíjení vod, které byste měli pít malými doušky. Celý pohárek popíjejte 3 až 5 minut, pokud by vám lékař doporučil pít vždy dva pohárky, udělejte si mezi nimi alespoň pětiminutovou pauzu.

Víte, že při popíjení pramene je vhodné se procházet? Prokrvíte dolní končetiny, okysličíte krev a zajít si můžete třeba na lázeňskou oplatku, kterou byste v lázních také měli alespoň jednou ochutnat.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button